Reisi: “Kargaşa ve kaos dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisleri tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesi üzerine başlayan ve ülkede onlarca can kaybına yol açan gösteriler hakkında açıklamalarda bulundu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran devlet televizyonunda canlı yayınlanan programda Mahsa Amini’nin ölümünden sonra ülkede 12 gündür devam eden protesto gösterileri hakkında konuştu.

Reisi, Mahsa Amini’nin ölümünün herkesi üzdüğünü ve olayın yargıya intikal ettiğini söylerken, Amini hastaneye kaldırıldığında Semerkant’ta bulunduğunu ve hadisenin soruşturulması için yetkililere talimat verdiğini dile getirdi.

Amini’nin ölüm haberini aldıktan sonra ailesini aradığını ve başsağlığı dilediğini kaydeden İran Cumhurbaşkanı, “Bunun benim ve her İranlı için acı bir haber olduğunu ve konunun takipçisi olacağımı kendilerine söyledim. Konunun takipçisi olmak bizim vazifemiz, ilkemiz şeffaflık ve adaletin uygulanmasıdır” şeklinde konuştu.

Reisi, hadisenin adli tıp tarafından incelendiğini ve nihai raporun birkaç gün içinde açıklanmasının beklendiğini ifade ederken, “Kurumlar tarafından ön raporlar verildi ancak nihai görüş henüz sunulmadı ve elbette nihai görüşün yargı sistemi tarafından verilmesi gerekiyor. Adli Tıp Kurumu, konuyu inceleyip görüşünü açıklayacak biz de bu kurumun kesin raporunu bekliyoruz” dedi.

Reisi, “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyelerine yönelik eleştiriler hakkında, “Bu süreçte kolluk güçlerinin yöntemine ilişkin medyada, gazetelerde ve kamuoyunda yorumlar yapıldı. Öneriler ve eleştiriler var. Ne bu tartışma ne de bir kanun ve kararın genel uygulaması konusunda olumlu ve olumsuz görüşlerin dile getirilmesinden korkmalı. Farklı görüşler alınmalı ve ifade edilmelidir. Bunun uygulanma yönteminin yanlış olduğu düşünülüyorsa ve yeni fikirler varsa bu yeni görüşler tartışılıp uygulanabilir. Değerler değiştirilemez ama kanunun uygulanma şekli değiştirilebilir” ifadelerini kullandı.