İran Devrim Muhafızları İstihbarat Başkanı Hussein Taeb koltuğunu devretti

İsrail ile İran arasındaki istihbarat gerilimi ile birlikte ülke içerisindeki Telegram grubu yetkililerinin tutuklanmasına gelen tepkilerin ardından İran Devrim Muhafızları İstihbarat Başkanı Hussein Taeb görevden alındı.

İran'da önemli isimlerin hayatını kaybetmesinina ardından gelen spekülasyonlar ve İsrail'in Türkiye'deki vatandaşlarına 'geri dönün' çağrısı Taeb'in görevinden alınması ile sonlandı. 

Türkiye'de planlanan suikastlerin sorumlusu olduğu iddia edilen İran Devrim Muhafızları İstihbarat Başkanı Hussein Taeb'in yerine yine istihbaratın içerisinden bir isim olan Muhammed Kazemi getirildi. 

Tasnim Haber ajansı tarafından yayınlanan rapora göre, Kazemi'nin ismi Devrim Muhafızları Sözcüsü ve Halkla İlişkiler Başkanı Ramazan Şerif tarafından duyuruldu. 

Devrim Muhafızları Başkomutanı'nın kararnamesi ile Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı'nın başına atanan Kazemi, uzun yıllardır Devrim Muhafızları İstihbarat Koruma Teşkilatı'ndan sorumluydu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un İran ziyareti öncesinde gerçekleşen atama Moskova yönetiminin Tahran üzerindei etkisi olarak yorumlanırken İsrail basını haberi 'son dakika' olarak duyurdu.