Hunter Biden hakkındaki ticari bağlantı iddiaları doğru mu?

ABD Başkan Adayı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın iş bağlantılarına dair iddialar ülkede siyasi kulisleri yeniden harekete geçirdi. Daha önce hakkında pedofili dâhil olmak üzere birden fazla iddia gündeme gelen Hunter Biden henüz açıklama yapmazken, seçime günler kala iddiaların Joe Biden'ın oylarını nasıl etkileyeceği de merakla bekleniyor.

ABD'de Demokrat başkan adayı Joe Biden'ın başkan yardımcılığı yaptığı dönemde oğlu Hunter Biden'ın Ukraynalı enerji firması ile ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcıyı kovlamaları için Ukrayna'ya baskı yaptığı iddia edilen, hemen ardından da Sosyal medya platformları Facebook ve Twitter, New York Post gazetesinin Demokratların ABD Başkan Adayı Joe Biden'ın oğlunun e-Postalarıyla ile ilgili yaptığı habere sansür uygulaması ülkede kaosa neden olmuştu. 

Bu tartışmaların hemen ardından Hunter Biden'ın bilgisayarından çıkan fotoğrafların ardından Trump'ın kişisel avukatı Rudy Giuliani, Joe Hunter'ın bilgisayarından çıkan fotoğrafları polise teslim ettiğini söyleyerek Hunter'ı pedofili ile suçlamıştı.

Ülkede Hunter Biden kaosu sürerken ABD'de Demokrat başkan adayı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın eski iş ortağı Tony Bobulinski'nin "Oğlunun Çin ile olan
ticari ilişkileri konusunda kamuoyuna yalan söylediği" iddiası bir kez daha kamuoyunda tartışmalara neden oldu. 

Son olarak ABD siyasetini bir kez daha karıştıran Hunter Biden'ın, hangi tarihte çekildiği bilinmeyen fotoğrafta Joe Biden'ın, Hunter Biden, eski Kazakistan Başbakanı Karim Masimov ve Kazak işadamı Rakişev'le birlikte poz vermesi tartışmaların odağında.

New York Post'un geçen hafta Hunter Biden'ın denizaşırı iş anlaşmalarını ayrıntılarıyla deşifre ettiği ifşaatın ve Rakişev'in ABD yatırımlarında aracı olması için oğul Biden'a para ödediğini iddia eden bir haberin ardından gündeme geldi.

Hangi tarihte çekildiği bilinmeyen fotoğrafta eski Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, Hunter Biden, eski Kazakistan Başbakanı Karim Masimov ve Kazak işadamı Rakişev'le birlikte poz verirken gülümsediği görülüyor.

Independent Türkçe'nin Daily Mail gazetesinden aktardığı habere göre, Hunter Biden'ın Rakişev'le iş yaptığı iddiası ayrıntılarıyla ortaya konarken, bu işadamıyla düzenli olarak yemek yiyen oğul Biden'ın New York, Washington DC ve Nevada'daki işleri için yatırım imkanı peşinde koştuğu ileri sürülmüştü.

Habere göre Kazakistan'ın eski yönetimiyle yakın bağları olan Rakişev'in başının, Batılı iş ortaklarının, kendisinin 300 milyon dolarlık servetinin şeffaf olmayan kökenlerinin "mali bir sorumluluk" haline gelebileceğini anlamasıyla birlikte belaya girdiği belirtilmişti.

Fotoğrafın gerçek olup olmadığının henüz bağımsız bir şekilde doğrulanmadığını belirten New York Post, bununla birlikte Joe Biden'ın eski Başkan Barack Obama'nın yardımcısı olduğu dönemde oğul Hunter Biden'ın denizaşırı ticari çıkarları nedeniyle Biden ailesinin daha fazla mercek altına alınacağını vurguladı.

Öte yandan Hunter Biden'ın, Çin ve Ukrayna'dakiler dahil yabancı iş anlaşmalarını ortaya koyan e-postaların bulunduğu dizüstü bilgisayarın ABD Federal Soruşturma Dairesinin (FBI) elinde olduğu ileri sürüldü.

Üst düzey yetkililer Fox News'e yaptıkları açıklamada, Biden'ın başkan yardımcılığı yaptığı dönemde, oğlu Hunter Biden'ın yaptığı uluslararası iş anlaşmalarında rolü olduğunu gösterdiği iddia edilen e-postaların olduğu bilgisayarın şu anda FBI tarafından incelendiğini söyledi.