Huawei’den giyilebilir teknoloji alanında yenilik

Teknoloji fuarlarında gördüğümüz ve bir an önce gerçeğe dönüşmesini beklediğimiz teknolojiler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Teknoloji devi Huawei, P30 Pro ve P30 etkinliğinde bir sürpriz yaptı ve akıllı gözlük modelini tanıttı.

Teknoloji fuarlarında gördüğümüz ve bir an önce gerçeğe dönüşmesini beklediğimiz teknolojiler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Teknoloji devi Huawei, P30 Pro ve P30 etkinliğinde bir sürpriz yaptı ve akıllı gözlük modelini tanıttı. Aslında akıllı gözlük alanında yapılan çalışmalar oldukça eski yıllara dayanıyor ancak bu ürünlerin esas patlama noktası 2013 yılında tanıtılan Google Glass ile başlıyor. Çok sayıda teknoloji uzmanı akıllı gözlüklerin akıllı telefonların yerini alacağını uzun yıllar önce belirtmişti, herkes kişilerin artık akıllı telefonlar yerine akıllı gözlük modelleri kullanacağını hayal etmiş ve geleceği de bu ürünler üzerine kurmuştu.

Google’nin uzun süre üzerinde çalıştığı ve ciddi bir uğraş ile hazırlamış olduğu en önemli projelerden biri olan Google Glass, yeni bir devrin başlangıcını yapacak kadar dikkat çekici görünüyordu ancak akıllı gözlük alanında hedeflenen bu başarı bir türlü sağlanamadı. Gelişen akıllı telefonlar sundukları geniş imkanlar ile her seferinde giyilebilir ürünleri bir kenara itti. Yalnızca Türkiye değil Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de de Google Glass bazı teknoloji liderleri dışında kullanıcıları etkileyebilecek bir seviyeye gelemedi.

Söz konusu başarının elde edilememesindeki etkenler arasında şüphesiz fiyatın, sunulan özelliklerin ve  pil süresinin etkisi vardı. Pil için çok fazla yeri olmayan Google Glass, kağıt üzerinde bir gün batarya süresi sunacaktı ancak yoğun kullanımda bu 5-6 saati geçemedi ve kullanıcılar akıllı cep telefonlarına geri döndü. Yani bir bakıma akıllı gözlükleri de akıllı aynalar gibi akıllı telefonların bitirdiğini söyleyebiliriz ancak akıllı gözlük modelleri çok daha büyük sorunlar yaşadı.

Akıllı telefonlarda bu denli ciddi rastlanmayan güvenlik ve gizlilik problemleri gözlüklerde büyük problemlerin yaşanmasına sebep oldu. Google Glass üzerinde yer alan kamera ile ortamı sürekli olarak kaydedebilme özelliğine sahipti. Kayda başladığı zaman bunu karşı tarafa herhangi bir bildirim ışığıyla aktarmayan gözlük, sinemalarda filmleri kaydetmekten ve insanları gözetlemeye kadar birçok özel sorunun yaşanmasına sebep oldu. Ortaya çıkan sorunlar sebebiyle cihaz birçok resmi kurumda yasaklandı. Ayrıca göze takılan ve gözün önüne sürekli bilgiler getiren bu ürün, otomobil ile motosiklet kullanırken haklı olarak çok tehlikeli bulundu. Amerika Birleşik Devletleri içerisinde birçok eyalet Google Glass ile otomobil kullanılmasını yasakladı. Tüm bunlar sonucunda da firmalar akıllı gözlük kavramından çok ama çok uzak kaldı.

Elbette ciddi mahremiyet problemlerin yanı sıra hayata yarar sağlayacak kullanım alanlarıda oluştu. Özellikle endüstriyel alanda çalışanlara oldukça yarar sağlayan akıllı gözlükler sektör içinde popülerlik kazandı. Google, Glass’ın 2.0 sürümüyle fabrika çalışanlarına yönelik bir çözüm hazırladı ancak gündelik yaşamı etkileyen sorunlar ürünlerin pazarda yer bulamamasına sebep oldu. Çinli teknoloji devi Huawei ise şimdi akıllı gözlüklerle ilgili geçmişte oluşan olumsuz algıyı kırmak istiyor. Bunun için 2011’de Güney Kore Seul’de Hankook Kim tarafından kurulan güneş gözlüğü ve optik gözlük markası Gentle Monster ile ortaklık kuran firma, geliştirdikleri akıllı gözlükleri tanıttı.

Günümüzde bile geçmişte yaşanan olumsuz tecrübeler sebebiyle soru işaretlerine sebep olan gözlüklerin, bir çok farklı tasarımla piyasaya sunulması bekleniyor.  Direkt olarak iki şirket CEO’su tarafından gösterilen modeller, bünyesinde 2.200 mAh pil taşıyor. USB-C üzerinden ya da kablosuz olarak şarj edilebileceği belirtilen ürünlerin, bünyesinde çift mikrofon ve hoparlör yer alıyor. Telefonlarla bağlantı kurabilen ve müzik dinleme yanında telefon görüşmesi için de kullanılabilen Huawei imzalı akıllı gözlük modelleri, sesli asistan desteğini de getiriyor. IP67 sertifikası ile toza ve suya karşı dayanıklı olacak modellerin, tüm elektronik donanımı yan taraflarında yer alıyor. Bir kamerası olmayan gözlükler, giyilebilir pazar için ilginç duruyor. Firma modeller için bir NFC tabanlı temassız şarj sistemine sahip taşıma kılıfı dahi geliştirmiş durumda.