Huawei yeni işletim sistemi ile rekabete ortak

ABD ile yaşadığı ticari savaşın ardından Google ile problemler yaşayan Huawei, ürettiği tüm cihazlarda kendi yapacağı işletim sistemini kullanacak. Huawei detayları günden güne netleşen işletim sistemi ile tekrar rekabete ortak olabilecek mi?

ABD’nin yönettiği ekonomik politikalar özellikle Çin’e yönelik büyük kapsamlı tehdit unsurları içeriyor. Çin’den ithal edilen ürünlere, yüksek vergi uygulayan ABD, bu sayede ekonomide ciddi bir avantajı olduğunu savunuyor. Bunu tam olarak iki ülke arasında bir ticaret savaşı olarak ifade edebiliriz. Çin devi olan Huawei, telefon piyasasında satışlarını %50 arttırması sebebi ile, ABD’nin yeni hedefi haline gelmişti. Hatta bazı yöneticiler gözaltına bile alınmıştı. Alınan kararlar sonrası Google desteğinden yoksun kalma korkusu yaşayan Huawei, dünya devleri ile tekrar rekabete girmek için yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Huawei CEO’su Ren Zhengfei, şirketin kendi ürettiği mobil işletim sisteminin, hem Android hem de İOS’tan daha hızlı ve güvenilir olacağını ifade etti.

Huawei dünyanın en büyük ikinci akıllı telefonu üreticisi. Bu durum, geliştiricilerin ilgisini çekebilecek oldukça büyük bir kullanıcı tabanına sahip olması demektir ancak onları yeni işletim sistemi üzerinde çalışmaya ikna etmek, özellikle potansiyel gelir yaratma açısından kanıtlanamadığı için zorlayıcı olabilir. Henüz işletim sisteminin herhangi bir yapısı yayınlanmadı. Bu nedenle nasıl çalışacağını veya neye benzeyeceğini bilmiyoruz. Öte yandan, ABD-Çin gerilimleri olmasa bile, Huawei'nin kendi teknolojisini keşfetmek isteyebileceği birçok unsur söz konusu. Örneğin, Huawei, genel olarak diğer şirketlere olan bağımlılığını, mobil işlemci işinde olduğu gibi azaltmayı düşünüyor olabilir. Hala üçüncü taraf işlemciler kullanıyor olsa da, cihazlarında, kendisi tarafından oluşturulan çipleri ve kendi işletim sistemini kullanacak. Huawei, kendi üreteceği işletim sistemi ile yaklaşık 3 milyar aktif kullanıcısı olan diğer işletim sistemlerine karşı, yeni bir savaş ilan etti. Fakat işinin gerçekten kolay olmadığını ve şirketin yolunun aşılması zor ve uzun olacağı aşikar.

''En başından beri bir B planımız var''

Çinli akıllı telefon firması Huawei, ABD’nin şirket soruşturması sonrasında, tescilli sistem üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor. Huawei, geliştirdikleri yeni işletim sistemi ile Android ve İOS ile doğrudan rekabet için çok umutlu olduğun ifade edebiliriz. Huawei’nin mobil ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı Bruce Lee tarafından, yeni işletim sisteminin varlığı ilk kez doğrulandı. Yeni işletim sistemi, Huawei’nin 2012 yılından beri en kötü senaryolar için bir planı olduğu anlamına geliyor. ABD’nin yaptırımları ve mevcut siyasi sonuçların altında yeni işletim sistemi kaçınılmaz bir sonuç olarak görüyorlar. Huawei, 2012 yılından beri yeni işletim sistemi için büyük yatırımlar yapıyor. ABD ekonomisinde, kendine yer bulamayan Huawei'nin Google’ın yaptığı ve yapacağı yaptırımlara yıllardır hazırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik kapasitesi çok yüksek olan firmalar için elbette tüm ihtimalleri düşünüp önlem almak hiçte zor değil fakat yıllardır kendi işletim sistemleri ile piyasada olan devlere karşı bu savaşı kazanmak hiç kolay değil. Huawei işletim sistemini geliştirdiğini ilk defa ABD’nin, Çin hükümetine karşı suçlaması ile kamuoyunun gündemine taşındı. Geçen aylarda, Huawei CEO’su Richard Yu, yeni işletim sistemi ile alakalı olarak şu cümleleri kullandı. “ Kendi bünyemizde işletim sistemimizi tasarlayıp geliştirdik. Anlaşmalar geçerliliğini kaybederse, bu duruma dünden hazırlıklıyız. Şu an için mevcut işletim sistemleri ile çalışmaya devam ediyoruz. Fakat en başından beri bir B planımız var.”

Yeni işletim sisteminin adı 

Huawei, yeni işletim sistemini Ark OS olarak adlandırdı. Çin teknoloji şirketi, artık Google’ın Android platformunu kullanamayacağı düşünüldüğünde, kendi işletim sistemini geliştirmeye ve yayınlamaya kararlı görünüyor. Huawei’nin Android ve iOS’la rekabet edebilmek için kendi işletim sistemini oluşturma konusunda ciddi olduğunu gösteren ilk gerçek işaretleri, isim olarak ifade edebiliriz. Huawei Ark", "Ark" ve "Ark OS" dahil olmak üzere Avrupa’da marka tescilini almış durumdalar. Huawei, Çin Ulusal Ticari Mülkiyet İdaresi Ofisi'ne 24 Ağustos 2018 tarihinde ve tescil süresi 14 Mayıs'tan itibaren geçerli olacak bir başvuru yapmıştı. Tescilli isim olarak, “ Huawei Hongmeng” düşünülmektedir. Bu ismi Çin içerisinde kullanılması planlanılıyor. Marka hakkını, Mayıs 2029 yılına kadar alındığınıda ifade edelim. Çin içerisinde isim Hongmeng, Avrupa’da ise Ark Os olacak şekilde olacaktır.