Huawei'ye İngiltere'den sonra bir yasak da Fransa'dan

İngiltere'nin ardından Fransa, ülkedeki telekomünikasyon şirketlerine, Huawei'nin var olan lisanslarının yenilenmeyeceğini duyurdu.

Fransız yetkililer Çinli teknoloji devi Huawei’den 5G altyapısı satın almayı planlayan telekomünikasyon operatörlerine ürünlerin süresi dolduğunda ruhsatlarının yenilenmeyeceği uyarısında bulundu. Reuters haber ajansı, haberi, konuyla ilgili bilgi sahibi üç kaynağa dayandırdı. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde Fransa 5G ekipman tedarikçisi Çinli Huawei’yi mobil ağlarından tamamen çıkarmış olacak.

Avrupa’daki diğer ülkeler gibi Fransa da yeni nesil 5G mobil piyasasının zeminini, küresel güçlerin jeopolitik çekişmesi arasında hazırlamaya çalışıyor. Amerika, Huawei ürünlerinin Çin hükümeti tarafından casusluk faaliyetlerinde kullanılabileceğini belirtiyor ve müttefiklerinden de Çinli firmanın ürünlerinin piyasalarında kullanılmasını yasaklamasını istiyor. Huawei ve Pekin ise iddiaları reddediyor.

Fransa’nın siber güvenlik dairesi ANSSI, bu ay yaptığı açıklamada, operatörlere Huawei ürünlerini üç ila sekiz yıl arasında değişen ürün ruhsatıyla kullanmalarına izin vereceğini bildirmişti. Ancak kurum, hali hazırda Huawei ürünleri kullanmayan telekomünikasyon şirketlerinden Huawei ürünlerine geçmemelerini istemişti.

Operatörlerin her birinin ülkenin çeşitli bölgelerinde kullanılan farklı malzemeler için onlarca farklı ruhsat başvurusunda bulunması gerekiyor. Reuters’a konuşan kaynaklar, Huawei ekipmanlarının büyük kısmının ruhsat süresinin üç ile beş yıl arasında değiştiğini, telekomünikasyon alanında Huawei’nin Avrupa’daki diğer rakiplerinden olan Ericsson ve Nokia’nın malzemelerine verilen ruhsat süresininse sekiz yıl olduğunu bildirdi.

ANSSI’nin kararı henüz kamuoyuna ya da şirketlere açıklanmadı.

VOA'nın Reuters’tan aktardığı bilgiye göre, ANSSI’nin telekom operatörleriyle yaptığı gayrı resmi görüşmelerde Huawei’den alınan malzemelerin ruhsatının ileride yenilenmeyeceğini bildirdiğini, ancak bu bilginin resmi belgelerde yer almadığını kaydetti.

Başbakanlık ofisinden 5G malzemeleri için verilen izinleri denetleyen sözcüyse ANSSI’nin operatörlerle yasal çerçeve içinde çalıştığını vemevcut izinlerin, bu izinlerin daha sonra yenilenmesi ya da durdurulması konusunda etkisi olmayacağını kaydetti. Huawei ise Reuters’ın konuyla ilgili yorum talebini reddetti.

 Konunun hassasiyetinden dolayı ismini gizli tutmayı tercih eden bu kaynaklara göre verilen lisansların kısa süreli olması, Huawei’nin Fransa’nın 5G ağından 2028’e kadar çıkartılacağını gösteriyor.