Çin 5G ile sosyal medyaya hükmetmek mi istiyor?

Çin’in Huawei ve Tiktok gibi firmalarla teknolojide yükseliş göstermesi adeta iletişim alanında zirveye oynadığını gösterirken hükümdarlığı kimseye kaptırmak istemediğinin fısıltılarını aldığı tavırlar dünyaya gösteriyor. Çin’in dijital dünyada bundan sonraki amacı nedir? Sizler için derledik…

Amerikan ve medya teknoloji devi olan cnet.com ‘Generation China’ adını verdiği bir haber çalışması ile Çin’in Huawei ve TikTok gibi oyuncularla teknolojinin en büyük gelişme alanlarında nasıl pozisyon belirlediğini masaya yatırıyor. 

110

Habere göre Çin, Koronavirüs’le darbe yemiş ekonomik bir güç merkezi. Önemli bir ticaret ortağı. Rekabetçi bir tehdit unsuru. Vatandaşlarını sansürlemeye ve insan haklarını ihlal etmeye girişen otoriter bir hükümet olarak değerlendiriliyor. 

210

Çin, kime veya ne zaman sorduğunuza bağlı olarak birçok etikete sahip olan bir ülke. Ancak net olan ve herkes tarafından kabul edilen bir şey var ki, dünyanın en kalabalık ve ikinci en büyük ekonomisi olan bu ülke statükoyu arttırma potansiyeline sahip bir teknolojik güç merkezi haline gelmekte olduğu olarak ifade ediliyor. 

ABD-ÇİN GERİLİMİ TAMAMEN TEKNOLOJİ KAYNAKLI MI?

Daha önceki yıllarda emtia malları üreten Çin, son yıllarda kendisini elektrikli araçlardan akıllı telefonlara ve 5G ekipmanlarına kadar her şeyin dahil olduğu yüksek teknoloji ürünleri tedarik eden bir güce dönüştürme misyonu taşıyor. Bu ‘Made in China 2025’ adını taşıyan bir planın parçası ve bu başlık diğer ülkelerde endişeye yol açtığından artık nadiren zikrediliyor. Nihai hedefin ise, Beyaz Saray’ın “sadece ABD ekonomisini değil, küresel ekonomiyi de tehdit ettiğini” öne sürdüğü bir hamle olan, çeşitli teknolojik alanlarda Batı’yı yakalamak ve sonunda onu geçmek için ülkenin tüm kaynaklarını kullanmak.” Olarak değerlendiriliyor. 

410