Huawei, küresel ekonomiyi ele geçirmeye hazırlanıyor!

Vuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) dünya ekonomisini negatif yönde etkilemeye devam ederken, virüsün etkisini ülkesinde azaltan Çin 5G teknolojisi ve altyapı çalışmaları ile küresel ekonominin yönünü Asya'ya çevirmeye hazırlanıyor. Çin, dünyanın yeni hakimi mi olacak?

Çin’in Wuhan kentinden yayılarak dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), ekonomik dengeleri de değiştirmeye devam ediyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), son açıklamasında dünyanın 2008 yılında yaşanandan daha ciddi bir krizle karşı karşıya olduğunun altı çizilirken, küresel ekonominin yeniden dengelenmesinin yıllar sürebileceği vurgulandı.

OECD raporunda 2020 yılının ilk yarısında dünya kalkınmasında %2,4 oranında keskin bir düşüş beklendiği belirtilirken, dünya ülkelerinde ekonomik kayıpların temelini oluşturan seyahat, turizm ve sanayi sektörlerinde tedbirlerin artırılması önerildi.

Sosyal medya hesabından kendisine yöneltilen sorulara yanıt veren Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ABD’de beklenen ekonomik göstergeleri, ‘Milli Gelir’de yüzde 4, ikinci çeyrekte yüzde 14 küçülme olarak açıklarken, ABD’nin tedbir olarak 1,2 trilyon doları piyasaya sürdüğünü söyledi.

Dünya ülkelerinin tamamında ekonomik dengelerin değişeceğini belirten Prof. Dr. Demirtaş, yatırımcıların ilk olarak altın ve ABD tahvillerine kaçtığını fakat mart ayı başından itibaren likiditeye kaçışın olduğunu belirtti.

IMF ve FED’in piyasalara müdahalesine rağmen doların artışını, ülkelerin paralarının kaybettiği değerden kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Demirtaş, hala ABD dolarının güvenli görüldüğünü vurguladı.

Kovid-19 salgını öncesinde de oldukça kırılgan seyreden dünya ekonomisi, koronavirüsün muhtemel maliyetinin 1 trilyon dolara ulaşabileceği iddiaları piyasalardaki çöküşü de beraberinde getirdi.

Dünyanın birçok ülkesinde karantina uygulaması devam ederken 5 milyon şirketin risk altında. "Dr. Felaket" olarak bilinen ve dünyanın önde gelen ekonomistlerinden Nouriel Roubini, 2020 yılı ekonomik dengelerinde; küresel ekonomi için jeopolitik riskler, ABD seçimleri, Çin ile süregelen ticaret gerilimi, iklim değişikliği ve siber savaş gibi birçok zorluk bulunduğunu, koronavirüs (Kovid-19) salgınının ise tehlike yaratan çok sayıdaki riskten biri olduğunu belirtti.

Dünyanın ‘stok’ piyasasını, üretim hacmini, ara ürünlerin teminini, yerli üretim modellerini değiştirmesi beklenen yeni tip koronavirüsün ardından, kendi topraklarına kapanan devletlerin, global bir modellemeden önce kendi ekonomik dengelerini sağlamak üzerine yeni politikalar geliştirmesi bekleniyor.

ÇİN 5G KARTINI AÇACAK MI?

2018 yılında Apple’ı geride bırakarak, Samsung’tan sonra dünyanın en büyük yapay zekâ alt yapı üreticilerinden olan Huawei ve şirketin CEO’su Ren Zhengfei, Çin’in üzerindeki güvenlik kubbesinin mimarı olarak biliniyor. Üstelik Zhengfei’nin İnşaat ve Mimarlık Fakültesi’nden aldığı diplomalar, yer aldığı askeri projeler ve Çin istihbaratının başındaki en önemli isimlerle okul yıllarına uzanan dostluğu, elindeki gücü ironik olmaktan çok öteye taşıyor.


Telekomünikasyon alt yapısı üreticilerinden en büyüğü olan ve 5G teknolojisinin tamamını elinde barındıran Huawei, koronavirüs (Kovid19) salgınına rağmen alt yapı çalışmalarını, aramalarını, temel ağların tamamını denedi.

Çin, 5G kartı ile dünya ekonomisini yeniden yönlendirmeye çalışırken, satış ya da alt yapı kuracağı ülkelerin bütününde yaşanan kriz bu satışları nasıl etkileyecek merakla bekleniyor.

 Tüm dünyanın 5G teknolojisini merakla beklediği Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nın koronavirüs nedeniyle ertelenmesinin ardından Çin'in hem 5G'yi hem de bulut sistemini aktive etmek için seçeceği mecra yeni nesil teknolojilere de yön verecek.