Hoover Barajı'nda su seviyesi düşüyor kriz yaklaşıyor

ABD'de Arizona-Nevada eyaletleri arasında bulunan Hoover Barajı ile ilgili riskler giderek artıyor. Su seviyelerinin azalması ve kuraklık tehlikesi nedeniyle barajdan yararlanan şehirlerde su ve elektrik kesintilerinin yaşanması bekleniyor.

ABD'nin Arizona-Nevada eyalet sınırında inşa edilen Hoover Barajı, Black Kanyon bölgesinde Kolorado Nehri'nin sularını tutuyor. 221 metre üzerinde yüksekliğindeki baraj, dünyanın en büyüklerinden bir tanesi.

Ancak kuraklık nedeniyle barajın bölgeye sağladığı su ve elektrik miktarında kesintiler yapılması planlanıyor.

Yaklaşık bir asır önce 1922 Kolorado Nehri Sözleşmesi'nde ortaya konan ve defalarca değiştirilen nehirdeki suyun yönetilmesine dair koşullar, barajın inşasından bu yana en büyük zorluklarla karşı karşıya. 

BÖLGEDEKİ ŞEHİRLER KURAKLIK RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA

Mühendislik harikası olarak görülen Hoover Barajı’nın üç temel işlevi bulunuyor. Bunlardan ilki, üzerine inşa edildiği Kolorado Nehri’nin taşmasını engellemek. Bölgede yaşanabilecek herhangi bir sel felaketinin önlenebilmesi için barajın varlığı oldukça önemli.

Barajın bir diğer işlevi ise bulunduğu bölgedeki tarımsal alanları sulamak ve Las Vegas gibi büyük şehirlerin su ihtiyaçlarını karşılamak. Olası bir kesintide bu şehirlerin de büyük ölçüde etkilenmesi bekleniyor.

Öte yandan, ABD’nin güneybatısındaki bölgelerin büyük bir kısmı, Hoover Barajı’nda üretilen elektriği kullanıyor.

Ülkenin en büyük rezervuarı ünvanına sahip olan Mead Gölü'ndeki su seviyesi, 2000 yılından bu yana yaklaşık 42 metre düştü.

 

Son yıllarda giderek artan kuraklık riski, barajın bölgedeki işlevini yerine getirmesinde aksaklıklar ortaya çıkaracağını gösteriyor. Hoover Barajı'nın oluşturduğu Mead Gölü'ndeki su seviyesinin düşmesi de bunun en büyük göstergelerinden bir tanesi olarak değerlendiriliyor.

Rezervuar rekor seviyelerde düşerken, şehirlerin ve tarım arazilerinin su kaynakları da kuraklıkla karşı karşıya kaldı.

Federal Islah Bürosu'ndan Mike Bernardo ve ekibi, enerji üretim hedefleri ve gelecek 24 ay içinde rezervuar seviyelerinin nasıl değişeceğine dair tahminleri içeren bir rapor hazırladı. Aylık olarak sunulan raporda, her ay daha kötü rakamlar ortaya çıktı.

Geçtiğimiz 12 ay, Kolorado Nehri Havzası'nda kaydedilen en kurak aylar arasındaydı. Kolorado Nehri suyunu yöneten yetkililerin uyarıları, rezervuarların önümüzdeki yıllarda iklim kaynaklı kuraklaşmadan ciddi şekilde etkilenebileceği yönünde.

Bazı bilim insanları, sıcaklığın artmasıyla nehrin 2050 yılına kadar akışının kabaca dörtte birini kaybedebileceğini ve ilave her 1 Santigrat derece (1.8 Fahrenheit) ısınma için ortalama akışın  yaklaşık yüzde 9 oranında düşeceğini tahmin ediyor.

2019'da Arizona, Nevada ve California temsilcileri, Mead Gölü'nün kritik derecede düşük seviyelere düşme risklerini azaltmak için Kuraklık Acil Durum Planı çerçevesinde anlaştılar. Anlaşma, önümüzdeki yıllarda Mead Gölü'nün daha düşük seviyelere gelmesi durumunda daha büyük kesintiler yapılmasını içeriyor.

Nehre bağlı yedi eyaletten yetkililer, 2026'dan sonra kuraklığı ve kıtlığı yönetmek için yeni kurallar üzerinde müzakere etmeyi planlıyor.

Gelecek yıl ise “birinci kademe kıtlık” başlığı altında Arizona, Nevada ve Meksika, Mead Gölü'ndeki 2-3 metre yüksekliğe eşdeğer kesintiler için hazırlanıyor.

Mike Bernardo, su seviyesinin 290 metre yüksekliğin altına düşerse Hoover Barajı'nın güç üretme yeteneğini kaybedeceğini söylüyor.