Hong Kong 6. kez dünyanın en özgür ekonomisi seçildi

Çin'in baskısı altında olmasına rağmen global şirketlerin en fazla tercih ettiği Hong Kong üst üste 26. kez dünyanın en özgür ekonomisi seçildi.

Kanada merkezli bağımsız kamu politikası araştırma ve eğitim kuruluşu Fraser Enstitüsü tarafından yayınlanan son rapora göre, Hong Kong, ekonomik özgürlük ve ticaret yapma kolaylığı bakımından listenin bir numarasındaki yerini korudu. 

Çin'in kontrolü ve kısıtlamaları konusunda artan endişelere rağmen 26'ıncı kez üst üste bir numarada yer alan Hong Kong, global şirketler tarafından Asya'da en fazla tercih edilen ticari merkezlerden birisi. 

Sıralamaya ilişkin yayıncılar tarafından yapılan açıklamada, endeksin "ülkelerin politika ve kurumlarının ekonomik özgürlüğü destekleme derecesini" ölçtüğü vurgulandı. 

Düzenlemeler, yerleşik kurumlar, yatırım fırsatları ve yasal çerçeve açısından işletmelere maksimum özgürlüğü sağladığını değerlendirmek için 42 veri kullanılan endekse ilişkin açıklamada, "Ekonomik özgürlüğün temel taşları kişisel seçim, gönüllü değişim, pazarlara girme ve rekabet etme özgürlüğü ve kişinin ve özel mülkiyetin güvenliğidir" ifadeleri kullanıldı.