Honduras, Çin ile ilişkilerini yeniden başlatacak

Tayvan ile ilişkilerini sonlandıran Honduras, Çin ile resmi diplomatik ilişki kuracaklarını açıkladı.

Sputnik’te yer alan habere göre; Honduras Cumhurbaşkanı Xiomara Castro, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı’na Tayvan ile resmi ilişkiyi sona erdirip Çin ile diplomatik bağ kurma “talimatı” verdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Castro, “Dışişleri Bakanı Eduardo Reina'ya, Hükümet Planı'nı gerçekleştirme ve dünya uluslarıyla uyum içinde sınırları özgürce genişletme kararlılığımın işareti olarak, Çin Halk Cumhuriyeti ile resmi ilişkilerin başlatılması talimatı verdim” ifadelerini kullandı.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek ülkeyi uluslararası toplumda sadece kendilerinin temsil ettiğini savunuyor. Çin; Tayvan'ın, bağımsızlık ilan etmesi halinde askeri güçle müdahale edebileceğini belirtiyor.

Honduras ile Çin arasındaki ilişkiler, Honduras’ın Tayvan’ı devlet olarak resmen tanıması nedeniyle son yıllarda gerilimli bir sürece sahne olmuştu.

Çin ile diplomatik ilişkilerin başlatılması halinde Honduras, Tayvan ile ilişkilerini kesen Panama, El Salvador, Dominik Cumhuriyeti ve Nikaragua gibi diğer Latin Amerika ülkelerine katılacak.