Yeni dünya düzeninin diğer adı: Hologram

Üç boyutlu hologram teknolojisi ile ilgili örneklere, bilim kurgu türü filmlerde sıkça rastlamak mümkündür. Aslında bu teknoloji, henüz yaygın olarak kullanılan bir teknoloji olmaktan uzaktır. Ancak; gelişimi yönünde atılan güçlü adımlar, hologram teknolojisinin yakın gelecekte kendisine oldukça fazla sayıda kullanım alanı bulacağını göstermektedir. Askeri teknolojilerden bulaşıcı hastalıkların önlenmesine yardımcı olacağı öngörülen hologram teknolojisini sizler için derledik...

HOLOGRAM TEKNOLOJİSİ NEDİR? 

Holografi yani hologram teknolojisi üzerine yapılan çalışma veya üretimler, Cisimlerden yansıyan ve dağılan ışığı kayıt altına alıp onları 3 boyutlu olarak sunan fotografik bir tekniktir. Yıllar içerisinde farklı şekillerde karşımıza çıkan hologramlar arasında aktarım hologramları olan ve ışığın içinden geçmesi ve görüntünün yanda belirmesini sağlayan çeşidi ile daha ziyade kredi kartları gibi güvenliğin sağlanması istendiğinde kullanılan gökkuşağı hologramları bulunmaktadır. 

110

Bilim adamı ve uzmanlara göre, Üç boyutlu hologram teknolojisi, henüz emekleme aşamasında bir teknoloji olmasına rağmen bu teknoloji üzerinde geleceğe yönelik çok fazla çalışma yürütüldüğü söylenmektedir. Pek çok iş sahasında kullanılabilme potansiyeli olan hologram teknolojisi, yeni nesil tekniklerle gelişimi teknoloji üreten ülke ve şirketler tarafından sürdürülmektedir.

210

HOLOGRAM VE TIP BİLİMİ 

Tıp sektörü, eğitiminden uygulama sahasına kadar pek çok zorluğu içinde barındıran bir sektördür. Uzun eğitim süreci boyunca görsel açıdan zengin veri kaynaklarına ihtiyaç duyulur. İnsan anatomisinin en ince ayrıntılarına kadar tanınması, zorlu ve yorucu bir eğitim sürecini kapsar. Üç boyutlu hologram sistemi, bu zorlu eğitim sürecinin görsel olarak desteklenmesi adına önemli bir görev üstlenebileceği beklenmektedir.

Ayrıca klasik yöntem olarak kadavra üzerinden yürütülen çalışmalar, hologram görüntüler ile çok daha detaylı olarak ele alınabilir. Hem üç boyutlu hem renklendirilmiş olan eğitim materyalleri, eğitim sürecini görsel açıdan daha kaliteli bir hâle getirebilir. Eğitim süreci gibi teşhis ve tedavi süreçleri de hologram teknolojisi kullanılarak hem daha güvenli hem kolay hâle getirilebilir. Elde edilen hasta verileri, üç boyutlu holografik görüntüler ile birleştirilerek teşhis süreleri kısaltılabilir; tedavi daha kısa sürede başlatılabilir.

410