Hollanda’da aşırı sağcı Wilders’ın anketlerdeki yükselişi dikkat çekiyor

Hollanda’da 22 Kasım’da gerçekleştirilecek genel seçimler öncesinde aşırı sağcı Geert Wilders’in anketlerdeki yükselişi dikkat çekiyor.

Hollandalı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in, kariyerini İslam ve azınlık karşıtlığı üzerine kurduğu biliniyor.

Wilders’in, 22 Kasım’da gerçekleştirilecek seçimler öncesinde anketlerdeki yükselişi Hollanda basınında konuşulmaya devam ediyor.

Seçimler öncesi gerçekleştirilen bir anket çalışması, Wilders’in partisi PPV’nin başında Dilan Yeşilgöz’ün olduğu muhafazakar Halkın Özgürlük ve Demokrasi Partisi (VVD) ile kafa kafaya birinci parti olduğunu gözler önüne serdi.

Maurice de Hond anket şirketinin gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, her iki partinin de 150 sandalyenin olduğu parlamentoda 26 sandalye kazanması öngörülüyor.

22 Kasım’da gerçekleştirilecek seçimlerden önce yapılan anket sonuçlarında zafere yakın görünen Wilders’in VVD ve Yeni Sosyal Sözleşme partileriyle ittifak kuracağı belirtiliyor.

Wilders, “Kimse artık PVV seçmenini küçümseyemez. Biz iyi bir seçim kampanyası yürüttük ve iyi bir konumdayız” ifadelerini kullandı.