Hollanda'da eyalet seçimlerinin sonuçları belli oldu: Sandıktan çiftçiler çıktı

Hollanda’da eyalet seçimlerinde sandık çıkış anketlerine göre, en çok oyu seçime ilk kez katılan Çitçi Vatandaş Hareketi Partisi (BBB) aldı.

Hollanda’da 13.3 milyon seçmen, 12 eyalet meclisindeki 570 üyeyi belirlemek üzere oy kullandı.

Kesinlik belirtmeyen ilk geçici sandık çıkış anketleri, oy verme işlemi bittikten hemen sonra yayımlandı.

Araştırma şirketi Ipsos’un verilerine göre, eyalet seçiminin galibi seçime ilk kez katılan ve Temsilciler Meclisi’nde sadece bir milletvekili bulunan BBB Partisi oldu.

BBB Partisi, Hollanda’da çiftçiler tarafından gösterilerin düzenlendiği 2019 yılında sosyal medyada ‘ÇiftçiVatandaşTweet’ etiketini (hashtag) başlatan ve 20 bin üyesi olan bir Facebook grubunun yöneticileri tarafından kuruldu.

Aşırı sağcı Demokrasi için Forum Partisi (FvD) ve koalisyon hükümet ortaklarından Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ise en çok sandalye kaybeden partiler oldu. 

Başbakan Mart Rutte liderliğindeki 4 partiden oluşan koalisyon hükümetinin ise azınlıkta olduğu mevcut senatodaki sandalye sayısı 32’den 24’e düşecek.

Hollanda yasalarına göre, senatörler doğrudan halk tarafından değil, 12 eyalet meclisinde görevde bulunan 570 üyenin oylarıyla seçiliyor. 

Senatoda bulunan 75 senatör, Parlamento’nun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nden geçen kanunları onaylama ve veto yetkisine sahip bulunuyor.

Hollanda’da Senato seçimleri 30 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.