189 Hollandalı tatil deneyi için Yunanistan’da

Hollanda tarafından geçtiğimiz ay başında duyurulan tatil deneyi, 189 Hollandalının Yunanistan’a gitmesi ile başladı. İki bilim insanının gözetimi altında ve kısıtlamalar altında 189 Hollandalı tatil yapacak.

Koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesi ya da kaldırılması durumunda nasıl bir senaryo ile karşı karşıya kalacağını önceden görmek isteyen Hollanda hükümeti, tatil deneyini başlattı.

Seyahat şirketi Sunweb, geçtiğimiz Pazartesi günü yaklaşık 200 kadar Hollandalıyı 8 günlük tatil için Yunanistan’a götürdü. Hollandalı vatandaşlar, Yunanistan’ın en büyük dördüncü adası olan Rodos’ta tatil yapacak.

Yaklaşık 25 bin adayın arasından seçilen 18-70 yaş arası vatandaşların, kaldığı otellerden dışarı çıkmasına ve plaja gitmelerine yetkililer tarafından izin verilmiyor. Tatilcilere uçağa binmeden önce koronavirüs testi yapılırken, her yerde sosyal mesafe kurallarına dikkat ediliyor. Tatilcilerin, Hollanda’ya geri döndükten sonra 14 gün boyunca karantina altında kalması isteniyor. İki bilim insanı tarafından gözlemlenecek olan tatilciler, sekiz gün boyunca birtakım anketlere yanıtlar verecek.

Turistler arasından 25 yaşındaki Amy Smulders, tatil hakkında, “Burada bulunmak tuhaf fakat tatile geldiğim için heyecanlıyım” ifadelerini kullandı. 49 yaşındaki Terry Oorschot ise “Böyle bir tatil aklımın ucundan bile geçmezdi ama şu an elimizdeki tek şey bu, o yüzden tadını çıkaracağız” şeklinde konuştu.

AB ülkelerinden Yunanistan’a tatil amaçlı gelen turistler, 14 Mayıs tarihinden itibaren karantina mecburiyetinden muaf tutulacak. Ancak söz konusu muafiyet, yalnızca aşı yaptıran ve koronavirüs testi sonucu negatif çıkan kişiler için geçerli olacak. Turizm Bakan Yardımcısı Sofia Zaharaki, AB ülkeleri haricinde Sırbistan ve İngiltere vatandaşlarının da karantina muafiyetinden faydalanacağını duyurdu.