Dünyada bir ilk olabilir: Haarlem şehri et reklamlarını yasaklayacak

Nitrojen krizi nedeniyle çiftliklere yönelik politikaları ile dikkat çeken Hollanda'nın Haarlem şehri, et reklamlarının çoğunu yasaklayan dünyadaki ilk şehir olabilir.

İklim krizi nedeniyle ülkeler farklı politikalara yönelirken özellikle nitrojen krizi ile sık sık gündeme gelen Hollanda'nın Haarlem kentinden kritik bir açıklama geldi. 

Et üretim çiftliklerine yönelik getirilen yeni kuralların ardından çiftçi grevleri ile gündeme gelen Hollanda'nın Haarlem şehri, 2024 yılından itibaren yiyeceklerin iklim üzerindeki etkisi nedeniyle et reklamlarının çoğunu kamusal alanlardan yasaklamaya hazırlanıyor.

Birlemiş Milletler (BM) raporlarına göre, sera gazlarının yüzde 14'ünden fazlasını besi hayvanlarının üretiyor.

GroenLinks tarafından hazırlanan önerge, et sektörü tarafından tepki ile karşılaşırken halkın bazı kesimleri reklam yasaklarının ifade özgürlüğünü engelleyeceği görüşünde. 

Önergeyi hazırlayan GroenLinks Meclis Üyesi Ziggy Klazes, Trouw gazetesine verdiği demeçte, "Et çevreye çok zararlı. İnsanlara bir iklim krizi olduğunu söyleyemeyiz ve onları bunun parçası olan ürünleri satın almaya teşvik edemeyiz" ifadelerini kullandı. 

160 bin nüfuslu Haarlem yönetimi ise sürdürülebilir şekilde üretilen etin reklam yasağına dahil edilip edilmeyeceğine henüz karar verilmediğini duyurdu. 

GroenLinks'in önerisi Hristiyan Demokrat Mücadele Partisi milletvekilleri tarafından da desteklenirken et endüstrisinden karara sert tepki geldi. 

Et Sektörü Merkez Örgütü'nden bir sözcü, "Yetkililer, insanlara kendileri için en iyisinin ne olduğunu söylemekte çok ileri gidiyorlar" dedi.