Hollanda, tehdit alan bilim insanları için harekete geçecek

Hollanda hükümeti, özellikle pandemi döneminde tehdit alan bilim insanlarını korumak için harekete geçme kararı aldı.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi döneminde özellikle virüsü inkar edenler ve aşı karşıtlarının tehditlerine maruz kalan bilim insanlarına daha rahat çalışma ortamı sağlanması için Hollanda hükümeti harekete geçme kararı aldı. 

Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Robbert Dijkgraaf, konu ile ilgili onbahardan itibaren bir yardım hattı oluşturulacağını açıkladı. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM) Başkanı Jaap van Dissel başta olmak üzere, salgın yönetiminde yer alan bazı bilim insanları, sık sık tehditle karşılaşıyor. 

Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü (NCTV) Analizi başkan Yardımcısı Nikki Sterkenburg da, özellikle aşırı sağcı Demokrasi Forumu Partisi (FvD) tarafından eleştirilmesinin ardından, sosyal medyada hedef haline gelmişti. 

Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Dijkgraaf, bilim insanlarının tehdit edilmesinin “can yakıcı” olduğunu belirterek, saldırıya uğrayan bilim insanları için koruma sağlanacağını vurgulayarak, "Maalesef bu konuda daha fazla önlem almamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.