Hollanda, Apple şirketine 25 milyon euro ceza kesti

Hollanda Tüketici ve Piyasa Kurumu’nun (ACM), Apple’a arkadaşlık uygulaması geliştiricilere uyguladığı ödeme yöntemi kısıtlamaları nedeniyle 25 milyon euro ceza verdiği bildirildi.

ACM tarafından yapılan açıklamada, Apple’ın ödeme yöntemi şartlarının, arkadaşlık uygulaması geliştiricilere yönelik makul olmayan ve gereksiz bir engel teşkil ettiği kaydedildi.

Açıklamada, geçtiğimiz ay verilen ihlal kararı sonrası Apple’ın arkadaşlık uygulamaları için alternatif ödeme yöntemi oluşturmasına rağmen yapılan değişikliğin Apple’ın uygulama mağazası App Store’da bulunan mevcut uygulamaları kapsamaması nedeniyle cezanın 25 milyon euroya yükseldiği belirtildi.

ACM, uygulama geliştiricilerin yeni ödeme yöntemine geçebilmek için mevcut uygulamaları silerek yeniden APP Store’a girmek zorunda kalmasını “engellemenin devam etmesi” şeklinde değerlendirirken, Apple’ın yaptığı değişikliği ise yeterli bulmadığını ifade etti.

Geçtiğimiz ay arkadaşlık uygulaması üreten firmaların Apple dışı ödeme sistemi kullanmalarına müsaade edilmemesi nedeniyle 5 milyon euro ceza verilmişti. Ayrıca ödeme yöntemindeki kısıtlamalar kaldırılana kadar cezanın haftalık 5 milyon euro artarak devam edeceği açıklanırken, artışın en fazla 50 milyon euroya ulaşabileceği dile getirilmişti.