Hollanda'da Kur'an-ı Kerim'e karşı düzenlenen saldırı sonrası Büyükelçi Dışişleri'ne çağrıldı

Lahey’de aşırı sağ bir politikacının Kur’an-ı Kerim’in sayfalarını yırtarak saygısız bir eylem gerçekleştirmesinin üzerine Ankara’daki Hollanda büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Edwin Wagensveld adlı İslamofobik düşüncelere sahip aşırı sağcı siyasetçi, Lahey’deki parlamento binası önünde Kur’an-ı Kerim’in sayfalarını yırtmak suretiyle saygısız bir eylemde bulundu.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, yerel polis tarafından faşist kişiye Kur’an-ı Kerim’i yakmaması suretiyle eylem yapma izin verilmişti. Ancak sosyal medya hesabında sonradan paylaştığı bir videoda şahıs, yırttığı sayfaları yakarken görülüyor.

“Pegida” adlı İslamofobik örgütün lideri olan şahsın sosyal medya hesaplarından aktif bir şekilde İslamofobik propaganda yaptığı görülürken, birden fazla durumda tutuklandığı da biliniyor.

AA, tutuklanmalarından birinde yine Kur’an-ı Kerim’e karşı bir saldırıya hazırlandığı ancak bunu gerçekleştiremeden polis tarafından yakalandığını bildirdi.

Bu eylemi takiben Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinde de yayınlanan açıklamada “Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağırılarak bu iğrenç ve aşağılık eylemi kınadığımız ve protesto ettiğimiz güçlü ifadelerle bildirilmiş, Hollanda’nın bu tür provokatif eylemlere müsaade etmemesi talep edilmiştir. Hollanda makamlarının olayın failine yönelik gerekli işlemleri yapmasını, bu tür hadiselerin tekrarının önlenmesi amacıyla somut tedbirleri hayata geçirmesini bekliyoruz.” sözlerine yer vererek bu olayı kınadı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından yaptığı açıklamada olayı “faşist bir saldırı” olarak niteleyerek Hollanda otoritelerinin “saldırıya karşı net bir tavır” almaları gerektiğini belirtti.