Hırvatistan’da Schengen düzenlemesi kapsamında sınır kontrolleri kaldırıldı

Hırvatistan’daki 9 uluslararası havalimanında Schengen’e uygun olarak sınır kontrollerinin kaldırıldığı belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Hırvatistan, Schengen bölgesi kurallarına uygun olarak ülkedeki 9 uluslararası havalimanında sınır kontrollerinin kaldırıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 1 Ocak itibarıyla Schengen bölgesinde dahil olan Hırvatistan’ın kara, demir ve deniz ulaşımının ardından hava ulaşımının da Schengen kurallarına uygun hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, 9 uluslararası havalimanındaki demir sınır kontrollerinin kaldırıldığı bildirilirken, öncelikle başkent Zagreb’de başlatılan uygulamaya Dubrovnik, Split, Zadar, Pula, Rijeka, Osijek, Malo Losinje ve Brac’taki uluslararası havalimanlarının da dahil olduğu kaydedildi.

Söz konusu açıklamada, hava ulaşımının da Schengen bölgesine uygun hale getirilmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekilirken, Hırvatistan’a hava yoluyla gelen yolcuların yüzde 70’inin Schengen bölgesinden olduğu aktarıldı.

Havalimanlarındaki sınır kontrollerinin kaldırılmasıyla yolcuların daha hızlı seyahat edebileceği kaydedilen açıklamada, sınır polislerinin sorumluluklarının da azaldığı belirtildi.

Açıklamada, Hırvatistan’ın bu uygulamayla Schengen’e giriş sürecini tamamladığı ifade edildi.