Hindistan İçişleri Bakanı'nın oğlu tutuklandı

Hindistan’daki tarım reformlarına karşı çıkmak için protesto yapan çiftçilerin üzerine araba sürülmesi sonucu dördü çiftçi sekiz kişi öldürüldü. Saldırıyı yapanlardan biri olduğu iddia edilen İçişleri Bakanı’nın oğlu Ashish Mishra ise tutuklandı.

Hindistan’daki çiftçiler bir yılı aşkın süredir Modi hükümetinin tarım politikalarına karşı çıkmak için protesto gösterileri yapıyor.

Geçen yıl eylül ayında yürürlüğe giren düzenlemeler kapsamında tarımda sermayenin etkisi güçlendirildi. Çiftlik ürünlerinin satışı, fiyatlandırılması ve depolanmasıyla gibi Hindistan’daki çiftçileri serbest piyasadan koruyan kurallar da yapılan yeni düzenlemeler ile gevşetilecek.

Çiftçilerin protestoları devam ederken, geçtiğimiz pazar günü Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletine bağlı Lakhimpur bölgesinde tansiyon yükseldi. Hindistan İçişleri Bakanı Ajay Mishra ile bağlantılı olduğu öne sürülen bir arabanın protestocuların üzerine sürülmesi sonucu dördü çiftçi olmak üzere sekiz kişi öldürüldü.

Protestocular, saldırının ardından sürücü de dahil arabanın içindeki üç kişiyi dövdü. Çıkan arbedede bir gazeteci de hayatını kaybetti.

İÇİŞLERİ BAKANI’NIN OĞLU TUTUKLANDI

Çiftçiler, SUV tipi araçla yapılan saldırının arkasında Bakan’ın oğlu Ashish Mishra’nın olduğunu iddia etti. Bakan Mishra ise suçlamaları reddederek olay olduğunda ne kendisinin ne de oğlunun arabada olmadığını söyledi.

Başmüfettiş Yardımcısı Upendra Agarwal Reuters haber ajansına verdiği demeçte, "Ashish Mishra'yı gözaltına alıyoruz. Soruşturmada iş birliği yapmadı" dedi.

Hindistan polisi, Ashish Mishra’yı 12 saatten fazla sorguladıktan sonra cumartesi günü geç saatlerde tutukladı. Ardından olayla ilgili olduğu belirtilen iki kişi daha tutuklandı.