Hindistan'da kömür krizi ekonomiyi tehdit ediyor

Dünya çapında birçok ülkede yaşanan enerji krizi, Hindistan’da da kendini gösterdi. Elektriğin yüzde 70’inin kömür kullanılarak üretildiği ülkede aylardır süren enerji krizi Covid-19 sonrası ekonomik toparlanmayı da tehdit ediyor.

Kömür arzındaki yetersizlik nedeniyle birçok bölgede enerji krizi yaşanıyor. Çin ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra Hindistan’da da aylardır enerji kriziyle mücadele ediliyor.

Ülkedeki 135 elektrik santrali kömürle çalışıyor ve kömür stokları kritik seviyelere düştüğü için güç sağlanamıyor. Elektriğin yüzde 70’inin kömür kullanılarak üretildiği Hindistan’da bu durum pandemi sonrası ekonomik toparlamayı tehdit ettiği için endişe yaratıyor.

KÖMÜR KRİZİNİN ASIL NEDENİ NE?

Hindistan ekonomisi, ikinci bir Covid-19 dalgasının ardından toparlanmaya çalışırken enerji talebi de büyük ölçüde arttı. Yalnızca son iki ayda enerji tüketimi 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 17 oranında yükseldi.

Aynı zamanda küresel kömür fiyatları da yüzde 40 arttı ve Hindistan’ın ithalatı iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Hindistan, dünyanın en büyük dördüncü kömür rezervine sahip olmasına rağmen dünyanın en büyük ikinci kömür ithalatçısı. Genellikle ithalata dayalı elektrik santralleri artık büyük ölçüde Hint kömürüne bağımlı durumda ve bu da zaten kısıtlı olan yerel kaynaklara daha fazla baskı yapıyor.

“HİNDİSTAN İÇİN UYANMA ÇAĞRISI”

Uzmanlar, yerel kömür kıtlığını gidermek için daha fazla kömür ithal etmenin şu anda bir seçenek olmadığını söylüyor.

Hindistan’da ekonomist ve Nomura Başkan Yardımcısı Dr. Aurodeep Nandi, “Eğer bir şirket olarak pahalı kömür ithal ediyorsam fiyatlarımı yükselteceğim, değil mi? Günün sonunda işletmeler bu maliyetleri tüketicilere yansıtıyor. Dolayısıyla hem doğrudan hem de dolaylı olarak ortaya çıkabilecek enflasyonist bir etki var” şeklinde durumu yorumladı.

Nandi, “Geçmişte de kıtlıklar gördük, ancak bu sefer emsalsiz olan şey kömürün artık gerçekten pahalı olması” dedi.

Krizin devam etmesi halinde tüketiciler tarafından elektrik maliyetinde bir artış hissedilmesi bekleniyor. Petrolden gıdaya her şey pahalı hale geldiğinden perakende enflasyonu da oldukça yüksek.

Hindistan Derecelendirme Araştırması Direktörü Vivek Jain, söz konusu durumu “güvencesiz” olarak nitelendirdi.

Son yıllarda ülke iklim hedeflerini karşılamak için kömüre olan bağımlılığını azaltmaya çalıştı ve Hindistan’daki kömür üretimi de bu bağlamda geriledi.

Hindistan Enerji bakanı RK Singh, The Indian Express gazetesine verdiği demeçte, ülkenin önümüzdeki beş ila altı ay için kendini hazırlaması gerektiğini söyledi.

Ülkedeki kömür arzının yüzde 80’ininden sorumlu olan devlet kuruluşu Coal India Limited’in eski yöneticisi Zohra Chatterji, krizin sürdüğü takdirde Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisinin mücadele edeceğini vurguladı. Chatterji, “Elektrik her şeye güç veriyor. Bu nedenle, kömür kıtlığı olduğunda tüm imalat sektörü etkileniyor” dedi.

Ayrıca mevcut durumu “Hindistan için bir uyanma çağrısı” olarak nitelendiren Chatterji, ülkenin kömüre olan aşırı bağımlılığını azaltmanın ve daha agresif bir şekilde yenilenebilir enerji stratejisi izlemenin zamanının geldiğini sözlerine ekledi.

YENİLENEBİLİR ENERJİYE GEÇİŞ SÜRECİ

Hindistan’ın yaklaşık 1,4 milyar nüfusunun elektrik talebini karşılaması ile yüksek ölçüde kömür kullanan elektrik santrallerine olan bağımlılığın azaltılması arasındaki dengeyi kurmak hükümet için oldukça zor.

Uzmanlar, olası bir uzun vadeli çözüm olarak kömür ve temiz enerji kaynaklarının bir karışımını savunuyor.

Dr. Nandi, “Geçiş yapmak tamamen mümkün değil. Bir alternatif olmadan yüzde yüz yenilenebilir kaynaklara geçiş yapma iyi bir strateji değil. Yalnızca alternatifiniz varsa geçiş yapabilirsiniz. Çünkü o zaman çok sayıda üretimi çevreyle ilgili birçok riske maruz bırakıyorsunuz” ifadeleriyle kömürden yenilenebilir enerjiye geçiş sürecini anlattı.

Chatterji ise elektrik üreticilerinin kömür rezervi stoklaması gerektiğini ve her zaman belirli bir miktar stoka sahip olmasını savunuyor.

Hindistan hükümeti, arz ve talep arsındaki farkı azaltmak üzere üretimi ve madenciliği hızlandırma konusunda kamu şirketleriyle birlikte çalıştığını açıkladı. Ayrıca bazı özel madenlerden de kömür üretimi için destek sağlanabileceği vurgulandı.