Hindistan'da Müslüman öğrencilere engel: Haftalardır sınıflara alınmadılar

Hindistan'ın güneyindeki Karnataka eyaletinde öğrenim gören Müslüman öğrenciler, başörtü takmalarından dolayı haftalardır sınıfa alınmadıklarını ve dersleri dışarıdan dinlemek zorunda kaldıklarını anlattı.

Ülkenin güneyindeki Karnataka eyaletindeki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören bir grup Müslüman öğrencinin, müdürlerinin sınıfta başörtüsü ile ders dinlemelerine izin vermemesinden dolayı haftalardır sınıfların dışında oturarak eğitimlerini sürdürmeye çalıştıkları ortaya çıktı. 

Hint medya kuruluşlarında yer alan haberlere göre, Udupi kentindeki devlet tarafından desteklenen kadın üniversitesinden dört öğrenci, sınıfta başörtüsü takmalarına izin verilmemesinden dolayı haftalardır sınıflarının dışında kamp kuruyorlar. 

Press Trust of India (PTI) haber ajansında yer alan açıklamaya göre, üniversitenin müdürü Rudra Gowda, üniversite kuralları gereğince öğrencilerin okul içerisinde başörtüsü takabileceklerini ancak sınıflarda derslere başörtüsü ile katılamayacaklarını savundu. 

Times Now, öğrencilerin ebeveynlerinin yetkililer ile görüşmesine rağmen problemin çözümüne ilişkin henüz bir sonuç alamadıklarını aktarırken söz konusu haberde müdür Gowda'nın yakın bir zamanda hem sorunu görüşmek hem de üniversite kural ve düzenlemelerini duyurmak amacıyla aileler ile yeniden bir araya gelmeyi planladığı aktarıldı. 

Hindistan'da safran rengi doğrudan Hinduizm ile eşleştiriliyor.

Deccan Heralda gazetesine açıklama yapan Üniversit Gelişim Komitesi Başkan Yardımcısı Yaspal Suvarna, okulda eğitim alan azınlık topluluklarına mensup 150 kadından hiçbirinin "benzer bir talepte" bulunmadığını aktarsa da bu ilk olay değil. Bu ayın başlarında eylaletteki bir diğer üniversitede Hindu öğrenciler, başörtüsü takan Müslüman arkadaşlarını protesto etmek amacıyla Koppa'da eğitim veren devlet üniversitesine 'safran' rengi eşarplar ile gelmişti.