Hindistan'da cenaze ateşleri sönmüyor!

Hindistan'daki koronavirüs salgını son birkaç haftadır yeni bir varyantın etkisiyle şiddetini artırıyor. Ülkede perşembe günü 379 bin 257 yeni enfeksiyon ve 3 bin 645 yeni ölüm bildirildi. Hindistan genelinde vaka oranlarında yavaşlama belirtisi görülmezken, sadece geçen hafta günlük ölümlerin yüzde 75 arttığı kaydedildi. Yerel halk, ülkenin her yerinden ölülerin yakıldığı ateşlerin yükseldiğini söyledi.

Hindistan Sağlık Bakanlığı verilerine göre, salgının başlangıcından bu yana bir günde en yüksek can kaybı gerçekleşti. Perşembe günü 379 bin 257 yeni vaka ve 3 bin 645 ölüm bildirildi. Ülkede koronavirüs kaynaklı toplam can kaybı ise 186 bin 920'ye ulaştı. Öte yandan, toplu yakılmalar ve definler yapıldığı için bu sayının daha üzerinde can kaybının olabileceği düşünülüyor.

DELHİ’DE HER BEŞ DAKİKADA BİRİ ÖLÜYOR

Delhi’de hastane yataklarının tamamını alan koronavirüs hastalarının sayısı son bir haftadır her gün ortalama bin 146 arttı. Yetkililerin belirttiğine göre, bu sayı her sekiz günde bir ikiye katlanıyor.

Şehirde son 24 saatte 26 binden fazla yeni vaka ve 306 ölüm rapor edildi. Bu da neredeyse her beş dakikada bir ölüm yaşandığını gösteriyor. İkinci dalganın en kötü örneklerinden birinin yaşandığı şehirde, hastaneler daha fazla tıbbi oksijen kaynağı için adeta yalvarıyor.

Krematoryumlarda ise ölüler için alan giderek tükeniyor. Delhi'de kar amacı gütmeyen bir sağlık hizmeti olan Shaheed Bhagat Singh Sewa Dal'ın başındaki isim Jitender Singh Shunty, perşembe öğle saatlerine kadar otopark alanındaki derme çatma bir tesiste 60 cesedin yakıldığını ve sırada bekleyen 15 kişi olduğunu söyledi. Mumbaili 52 yaşındaki mezarcı Sayyed Munir Kamruddin ise meslektaşlarıyla birlikte cenazeler için durmadan çalıştıklarını belirtti.

TREN VAGONLARI HASTANEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Hindistan’da hastanede boş yatak sayısının giderek azalması nedeniyle okul ve tren vagonları gibi yerlerde, hastaların bakımı için alan yaratılmaya çalışılıyor. Bunun yanı sıra, ülkedeki oteller de hastane yataklarındaki yetersizliği telafi etmek için kritik bakım tesisleri olarak kullanılmaya başlandı.

Delhi'de 75 tren vagonu, fazladan bin 200 yatak sağlayabilmek için hastaneye dönüştürüldü.

Hindistan, büyük bir aşı üreticisi olmasına rağmen ülke nüfusunun yüzde 10'undan daha azını aşılayabildi. Ülkede uygulanan aşıların çoğu, Covishield adı verilen Oxford-AstraZeneca aşısının Hint yapımı bir versiyonu.

Uzmanlar, Hindistan'ın en büyük umudunun nüfusunu aşılamak olduğunu ve cumartesi gününden itibaren 18 yaşın üzerindeki herkes için aşı kaydını açtığını söylüyor. Ancak bazı eyaletler, hükümete yardım çağrısında bulunarak aşı tedariklerinde ciddi eksiklikler olduğunu bildirdi. Öte yandan, aşı için kaydolmaya çalışan birçok kişiden, randevu sistemine giremedikleri ve randevu alırken problem yaşadıkları yönünde şikayetler geldi.

Hükümet yetkililerinin çarşamba günü yaptığı açıklamada, "İstatistiklere göre sistemde çökme veya yavaş performans gözükmüyor. Sistem herhangi bir aksaklık olmadan performans gösteriyor" ifadeleri kullanıldı.

ÖLÜM SAYILARI DOĞRU MU?

Hindistan’da ikinci dalganın etkisi hem vatandaşlar hem de sağlık sektörü açısından dünyadaki en zor ve kötü koşullar olarak gösteriliyor. Buna rağmen ülkedeki resmi ölüm oranı Brezilya ve ABD'nin altında.

Uzmanlar, Hindistan'daki gerçek vaka ve ölüm sayılarının resmi kayıtlardan 5 ila 10 kat daha fazla olabileceğini söylüyor.

Delhi'deki bir hastanede çalışan Dr. Sumit Ray, durumun vahametini anlatırken, "Yoğun bakımda olması gereken biri koğuşlarda tedavi görüyor. Tamamen doluyuz. Doktor ve hemşirelerin moralleri bozuk. Daha iyisini yapabileceklerini biliyorlar ama zamanları yok. Kimse ara vermeden çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Delhi ve diğer şehirlerde sert kısıtlamalar getirilmesine karşın eleştirmenler hükümeti süreci kötü yönetmekle suçluyor. Başbakan Narendra Modi, son haftalarda büyük siyasi mitinglere ve dini festivallere izin vermekle eleştiriliyor.

Öte yandan, diğer ülkelerden Hindistan’a seyahat yasakları gelmeye başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, salgın nedeniyle Hindistan'a seyahate karşı bir bildiri yayınladı ve vatandaşlarına ülkeyi terk etmelerini tavsiye etti. Hindistan'daki ABD hükümeti çalışanlarının ve aile üyelerinin de ABD'ye dönebileceği belirtildi.

YARDIMLAR GELMEYE BAŞLIYOR

Hindistan Dışişleri Bakanı Harsh Vardhan Shringla, perşembe günü yaptığı açıklamada, Hindistan'a dünyanın dört bir yanından tıbbi yardım yağmaya başladığını ve 550'ye yakın oksijen üretim tesisi beklediğini söyledi.

Rusya'nın gönderdiği 20 oksijen tüpü, 75 vantilatör, 150 başucu monitörü ve 22 ton ilaç taşıyan iki uçak ise Delhi'ye ulaştı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD'nin bin oksijen tüpü, 15 milyon N95 maske ve bir milyon hızlı tanı testi de dahil olmak üzere 100 milyon dolardan fazla değerde malzeme gönderdiği belirtildi. ABD ayrıca kendi siparişi olan AstraZeneca aşıları Hindistan’a yönlendirdi.

Bangladeş ise yaklaşık 10 bin şişe ilaç ve 30 bin KKE kiti (kişisel koruyucu ekipman) göndereceğini söyledi.

Hindistan, 1 Mayıs'ta Rusya'nın Sputnik V aşısının ilk partisini alacak. Sputnik V'yi küresel olarak pazarlayan Rusya'nın RDIF varlık fonu, beş Hintli üreticiyle yılda 850 milyondan fazla aşı dozu karşılığında anlaşma imzaladı.

Hindistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Almanya'nın cumartesi günü 120 vantilatör ve gelecek hafta bir mobil oksijen üretim tesisi göndereceği bildirildi.