Covid-19 aşısı çocuklarda denenmeye başlıyor

Hindistan’da 2-18 yaş arası çocuklar üzerinde Covid-19 aşısı uygulaması başladı. Covaxin aşısı yapılan çocukların durumuyla ilgili olarak Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü (AIIMS), perşembe günü basın toplantısı düzenleyerek bilgi vereceğini açıkladı.

Hindistan’da Bharat Biotech'ten Covaxin, Serum Enstitüsü'den Covishield ve Rusya'dan Sputnik V olmak üzere üç tip Covid-19 aşısı bulunuyor. Bunlardan Covaxin ve Covishield ise Hindistan'da üretiliyor.

Ülkede, 16 Ocak'ta ilk olarak sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla kademeli bir şekilde aşı uygulamasına başladı. Ardından 1 Mart'tan itibaren 60 yaş üstü ve 1 Nisan'dan itibaren ise 45 yaşından büyük tüm insanlar için aşılamaya geçildi.

Ülkedeki yerel kaynakların aktardığına göre, Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü (AIIMS), Bharat Biotech'in Covid-19 aşısı Covaxin’i çocuklar üzerinde de denemeye başlamayı planlıyor.

AŞININ ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ TEST EDİLECEK

Covaxin, 11 Mayıs'ta Hindistan Genel İlaç Denetçisi (DCGI) tarafından çocuklarda klinik deneyler yapmak üzere onay aldı. Üyelerden Niti Aayog, “Covaxin, Hindistan Genel İlaç Denetçisi (DCGI) tarafından 2 ila 18 yaş grubundaki Faz II/III klinik deneyleri için onaylandı” açıklamasıyla duyurdu.

Hindistan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, deneme ülke genelinde farklı bölgelerde 525 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılacak ve aşı 0. gün (ilk gün) ve 28. günde iki doz halinde kas içi yoldan verilecek.

Denemeler çerçevesinde, bu yaş aralığında aşının güvenliği, yan etkileri ve nedenleri incelenecek. Aşının immünolojik bir tepki ortaya çıkarma yeteneği de denemede test edilecek.

Hindistan’da Bihar sağlık departmanı, pandeminin neden olduğu toplam ölüm sayısını 9 bin 429 olarak revize etti. Bir gün öncesine kadar ölü sayısının 5 bin 500'ün altında olduğunu açıklayan Hindistan Sağlık Bakanlığı’na göre, 3 bin 951 ölüm daha eklendi. Ancak bu sonradan eklenen ölümlerin ne zaman gerçekleştiği belirtilmedi.