Hindistan'daki doğum politikasında hedef Müslümanlar mı?

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin partisi, ülkenin en kalabalık eyaleti Uttar Pradesh’te, çiftleri ikiden fazla çocuk sahibi olmasını amaçlayan bir yasa önerdi.

Dünya Bankası verilerine göre, Hindistan'ın nüfusu 1,38 milyar ile Çin'den sonra ikinci sırada. Hindistan’ın en kalabalık eyaleti olan 240 milyon nüfuslu Uttar Pradesh ise dünyadaki birçok ülkeden daha çok nüfusa sahip.

Hindistan’da cumartesi günü açıklanan eyalet yönetimi tekliflerine göre, ikiden fazla çocuğu olan çiftlerin devlet yardımı veya sübvansiyonu almasına izin verilmeyecek. Ayrıca eyalet yönetimine iş başvurusunda bulunmaları da engellenecek.

Tasarı, "eldeki sınırlı ekolojik ve ekonomik kaynakları nedeniyle, insan yaşamının temel ihtiyaçlarının sağlanmasının tüm vatandaşlar tarafından erişilebilir olmasının gerekli ve acil olduğunu" söylüyor. Temmuz ayına kadar kamuoyunun görüşlerine açık olan yasa taslağının eyalet milletvekilleri tarafından onaylanması gerekecek.

2027 yılına kadar dünyanın en kalabalık ülkesi olarak Çin'i geride bırakması beklenen Hindistan'ın ulusal bir iki çocuk politikası yok. Başbakan Modi'nin Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi tarafından yönetilen kuzeydoğudaki Assam eyaleti, geçen ay ikiden fazla çocuğu olan ailelerden devlet yardımlarını kesecek benzer bir önlem planlarını duyurdu.

Eyalet yasa tasarısı, iki çocuklu çiftlerden birinin gönüllü kısırlaştırmayı seçmesi halinde, inşaat veya ev satın alımları için kredi, elektrik faturaları ve emlak vergilerinde indirimler dahil olmak üzere teşvikler içeriyor.

Uttar Pradesh'te kişi başına düşen gelir, ulusal ortalamanın yarısından az. Yogi Adityanath tarafından yönetilen eyalet, aynı zamanda büyük bir Müslüman nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Assam'ın başındaki isim Himanta Biswa Sarma, önerinin kısmen Bengalce konuşan Müslümanların nüfus artışını kontrol etmek için olduğunu söyledi.