Hintli Müslümanların başörtü mücadelesi protestolara dönüştü

Hindistan'ın güneyindeki Karnataka eyaletinde öğrenim gören Müslüman öğrencilerin başörtülerinden dolayı derslere alınmaması ile başlayan mücadele kent genelinde protestolara dönüştü.

Güney Hindistan'daki Karnataka eyaletindeki öğrencilerin öğrenim gördükleri okul içerisinde çadır kurmaları ile başlayan başörtü mücadelesi kent genelinde tüm okullardaki öğrencileri harekete geçirmişti. 

Başörtülü öğrencilerin dersleri bahçeden dinlemeye devam etmeleri üzerine Hindu öğrenciler karşı bir protesto eylemi düzenleyerek safran şallar ile okula gelmeye başlamıştı. 

Geniş çaplı protestoların ardından Nobel ödüllü Malala Yousafzai'nin de müdahil olması ile birlikte hükümet liseleri ve kolejleri kapatma kararı aldı. 

Müslüman kadınlara yönelik şiddet eylemlerinin görülüğü eyalette yüksek mahkeme başörtülü öğrencilerin haklarının savunulduğu bir dilekçe için yeniden toplanma kararı aldı. 

Hindistan muhalefeti anayasanın Müslümanlara istedikleri gibi giyinme hakkı verdiğini savunurken protestoların ardından öğrencilerin ve başörtülü kadınların şiddet görmesi toplumda korku ve öfkeyi artırdı. 

Yüksek mahkeme yargıcı ise halka "barış ve sükuneti koruma" çağrısı yaptı.