Yarım milyon Hint çiftçi hükümeti protesto etti

Yarım milyona yakın Hint çiftçi, ülkedeki yeni tarım reformunu protesto etmek için sokaklara döküldü.

Hindistan’ın 240 milyonluk nüfusuyla en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş’te protesto gösterisi düzenlendi. Gösteride, Başbakan Narendra Modi hükümetinden yeni tarım yasasını geri çekmesi istendi.

Yerel polis tarafından aktarılan bilgiye göre, çiftçi sendikaları ve birlikleri tarafından Muzaffarnagar kentinde gerçekleştirilen gösteriye yarım milyondan fazla çiftçi katılım gösterdi.

Çiftçi hareketi liderlerinden Rakesh Tikait, kentleri ve kasabaları dolaşarak Modi’nin “Çiftçi karşıtı” olduğu mesajını yayacaklarını söyledi. Ayrıca Tikait, protesto gösterilerinin artarak devam edeceğini belirtti.

Bir diğer çiftçi hareketi lideri Balbir Singh Rajewal ise “Mesajımız çok acık – ya yasayı geri çekersiniz, ya da önümüzdeki yıl yapılacak eyalet seçimlerinde yenilgiyle yüzleşirsiniz” ifadelerini kullandı.

Yeni yasa çiftçilerin ürünlerini hükümetin düzenlemelerine tabi olan kabzımal ve toptancıların aracılığı olmaksızın doğrudan büyük alıcılara satma hakkı verirken; hükümet bu uygulamanın çiftçileri özgürleştireceğini iddia ediyor. Ayrıca hükümet, bu uygulama ile çiftçilerin daha iyi fiyat almalarının kolaylaşacağını öne sürüyor.

Hükümeti protesto eden çiftçiler ise bu yasanın büyük parekende devleri ile gıda imalatçılarına karşı pazarlık gücünü kıracağını savunuyor.