Hindistan Çin ithalatını durdurdu

Hindistan, Çin’den gelen bluetooth hoparlörler, kablosuz kulaklıklar, akıllı telefonlar ve daha birçok elektronik cihazın ithalatını durdurdu.

Hindistanlı iki yetkilinin Reuters’a verdiği bilgiye göre, ABD ve Çin’den Hindistan’a gelecek elektronik cihaz ithalatı kasım ayından bu yana durduruldu. ABD merkezli bilgisayar üreticileri Dell ve HP’nin yanı sıra, Çin'in Xiaomi, Oppo, Vivo ve Lenovo gibi şirketleri, büyümekte olan önemli bir pazardaki ürünlerini çıkaramadı.

Yerel kaynaklar, özellikle Çin'den ülkeye gelecek wifi modülleri içeren elektronik cihazların -bluetooth hoparlörler, kablosuz kulaklıklar, akıllı telefonlar, akıllı saatler ve dizüstü bilgisayarlar vb.- ithalatının ertelendiğini belirtti.

HÜKÜMET POLİTİKALARI ŞİRKETLERİ ZORLUYOR

Hindistan'ın Çin ithalatına karşı sert duruşu, Başbakan Narendra Modi'nin daha fazla ekonomik özgüven çağrısı üzerine geldi. Milliyetçi politikalar, Güney Asya ülkesinde akıllı telefon üretiminin artmasını amaçlıyor.

Hükümetin politikasındaki asıl niyetin ise şirketleri, Hindistan'daki elektronik cihaz üretimlerini artırmaya ikna etmek olduğu düşünülüyor. Yerel kaynaklar, hükümetin şirketleri zorladığını belirtirken, "Teknoloji şirketleri zor durumda kalıyor. Hindistan'da üretim yapmak büyük yatırım ve geri dönüş için uzun süre beklemek anlamına geliyor. Diğer yandan hükümetin ithalata getirdiği engel de gelir kaybı yaratıyor” ifadelerini kullandı.

Hindistan daha önce şirketlerin ithalatını kolaylaştıracak şekilde kablosuz cihazların alımına izin vermişti. Ancak Mart 2019'da değiştirilen yasalar çerçevesinde firmaların hükümet onayı alması şartı getirildi.

Hindistan'ın pazarı ve ihracat potansiyeli, ülkeyi dünyanın en büyük ikinci mobil cihaz üreticisi haline getirdi. Yine de teknoloji analistleri ve sektördeki uzmanlar, şirketlerin bluetooth ürünleri ve giyilebilir cihazlar yapmak için yoğun bir şekilde yatırım yapacak boyuta veya ölçeğe henüz sahip olmadığını söylüyor.

ASIL AMAÇ ÇİN ETKİSİNİ AZALTMAK

Hindistan'daki ithalat süreci, geçen yıl Pekin ile yaşadığı sınır çatışmasından sonra Çin'in ekonomideki etkisini azaltma stratejisinin altını çiziyor.

Modi hükümeti bu hafta Çinli elektronik üreticisi Huawei'yi 5G mobil telekomünikasyon denemelerine katılanlar listesinden çıkardı. Ancak Avrupalı ​​ve Güney Koreli rakiplerine izin verildi. Hindistan'da 5G dağıtımı başladığında, Yeni Delhi’nin mobil operatörlerin Huawei'nin telekomünikasyon donanımını kullanmasını engellemesi bekleniyor.