Hindistan Vatandaşlık Yasası nedir?

Yaklaşık bir haftadır devam eden çatışmalar hala devam ediyor. Binlerce kişinin gözaltına alındığı; 10 eyalette aynı anda başlayan gösteriler, toplanma yasağına rağmen dinmedi. Son olarak başkentte telefonlar ve internet kesildi.

Vatandaşlık Yasası’nı protesto eden binlerce Müslüman Hintli gözaltına alındı. On binlerce kişi Bangalore, Haydarabad, Çandigar, Delhi ve Uttar Pradeş’te sesini duyurmak için sokağa çıktı. Delhi’de toplanma yasağını ihlal ettiği belirtilen yaklaşık 1200 kişinin gözaltına alındığı ve daha sonrasında serbest bırakıldığı kaydedildi.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen bir başka şehir Mangaluru’da ise polisin halka ateş açtığı belirtildi. Polis, geçtiğimiz günlerde Delhi, Karnataka ve Uttar Pradeş eyaletlerinde toplanma yasağı ilan etmişti. Başkent Delhi’de eylem yapılan yerlerin çevresindeki internet ve telefon bağlantısı kesildi. Mumbai kentinde de yüzlerce öğrenci, muhalif parti taraftarları ve aktivistler Vatandaşlık Yasası’na karşı gösteri düzenledi. Sanat dünyasından, bilhassa Bollywood oyuncuları ve film yönetmenleri de eylemlere katıldı.

Polis Delhi’ye giden yollara kontrol noktaları kurarak şehre giden araçlara sıkı denetim uyguluyor. Sıkı kontrollere ek olarak da bazı metro istasyonları ulaşıma kapatıldı.

YENİ YASA TASARISI NEDİR?

Yeni yasa Bangladeş, Pakistan ve Afganistan’dan gelen kayıt dışı gayrimüslim göçmenlere vatandaşlık verilmesini öngörüyor. Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi, yasanın ayrımcılığı  önleyeceğini kaydederken yasaya karşı çıkanlar bu adımı ülkedeki 200 milyondan fazla Müslüman’ın marjinalize edilmesinin bir parçası olarak görüyor.

Yasa tasarısı Budist, Hindu, Sikh, Jainist, Farsi ve Hıristiyan dini azınlıklarına mensup kişilere Müslüman ülkeler olan Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’dan geldiklerini ispatladıkları takdirde vatandaşlık verilmesinin önünü açıyor. Vatandaşlık başvuru şartı olarak da gelen kişilerin 6 yıl Hindistan’da yaşamaları veya çalışmaları gerekiyor.

Milliyetçi hükümetin 2024 yılına kadar ülkeye sızan kaçak göçmenleri tespit edip sınırdışı etme planı çerçevesinde başlattığı vatandaşlık kaydı uygulamasının tüm ülkeye yayılacak olması gerginliği daha da artıracak.

Ulusal Vatandaş Sicili uygulaması ilk olarak Assam eyaletinde hayata geçirilmiş büyük çoğunluğu Müslüman olan yaklaşık 1,9 milyon kişi vatansız kalmıştı.

Muhalifler ise ülkenin sahip olduğu seküler anayasanın prensiplerinin ihlal edildiğini ve inancın vatandaşlık için bir şart haline gelmemesi gerektiğini belirtti. Bu noktada yaklaşık 200 milyon Müslüman’ın yaşadığı Hindistan’da Hindu milliyetçisi politikalar, Müslümanların geleceği için sıkıntılı günlerin ve muhtemel çatışmaların habercisi olarak öne çıkıyor.