Hindistan bağımsızlığın 75'inci yılını kutladı

Hindistan'ın kuzeydoğusunda, küçük bir dağ köyünde yaşayan Nagalar bağımsızlığın 75'inci yılını mavi bayraklarla kutladı. 15 Ağustos 1947'de Hindistan'ın bağımsızlık ilan etmesinden bir gün önce İngiliz mandasına karşı bapımsızlığını ilan eden Nagalar, etnik kutlamaları ile objektiflere yansıdı.

Hindistan'ın Myanmar sınırındaki bölgelerde yaşayan yerli halk Nagalar, İngiliz yönetiminden bağımsızlıklarının 75'inci yılını çeşitli etinlikler ile kutladı. 

117

AP'de yer alan habere göre 1947 yılında, Hindistan'dan bir gün önce İngiliz yönetiminden bağımsızlığını ilan eden Nagalar, her yıl düzenledikleri anma etkinlikleri ile bağımsızlığı kutluyor.

217

Güney Asya'nın en uzun isyanı ile tarihe geçen Nagalar, en büyük silahlı grupları olan Nagaland Ulusal Sosyalist Konseyi'nin (Isak-Muivah) Hindistan yönetimi ile girdikleri bayrak çıkmazının ardından ateşkes ilan etmişlerdi. 

Naga Ordusu'nun hayatta kalan en yaşlı generali Riivosielie Chakriinuo'nun da özel bir madalya ile ödüllendirildiği anma etkinlikleri renkli anlara sahne oldu. 

417