Yasak iddialarına yanıt gecikmedi: Hindistan'da kripto para krizi

Bitcoin ve kripto paralar dünyanın birçok ülkesinde yasal olarak ekonomiye entegre edilmeye hazırlanılırken, Hindistan'dan kritik bir çıkış geldi. Ülkede kripto paraların yasaklanacağına dair iddialara yanıt veren Hindistan Maliye Bakanı, iddiaları asılsız çıkardı.

Dünya genelinde; Afganistan, Pakistan, Cezayir, Bolivya, Bagladeş, Makedonya, Suudi Arabistan, Katar, Vietnam ve Vanuatu'da kripto para ve Bitcoin kullanımı 2019 yılında tamamen yasaklanmıştı. 

Kripto paraları ya da Bitcoin'i tamamen yasaklamamasına rağmen kripto para birimi borsaları ve şirketleri ile anlaşmaların yasaklandığı ülkeler ise; 

- Çin, 

- Ekvador,

- Endonezya,

- Morocco,

- Zambia,

- Nepal,

- Mısır ve American Samoa olarak biliniyor. 

HİNDİSTAN'DA KRİPTO PARALARA YASAK YOK!

Geçtiğimiz günlerde Endonezya'nın yeni ekonomi rotasını açıklamasının ardından bugün basında Hindistan'ın kripto paraları tamamen yasaklayacağına dair iddialar yer aldı. 

İddiaların ardından yetkili mercilerden açıklama da gecikmedi. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan'ın Bitcoin'i yasaklamayacağını duyurdu. 

Ülkede birtakım kripto grupları Bitcoin ve kripto para alanı için yasal düzenleme talebinde bulunurken, bu alanda düzenlemelerin de neredeyse sonuna gelindiği duyuruldu. 

Hindistan Merkez Bankası, CBDC çalışmalarını sürdürürken, Hindistan'ın en büyük kripto borsalarından biri olan WazirX'in CEO'su Niscal Shetty, Hindistan Maliye Bakanı'nın hem düzenleme hem de yasak olmayacağına dair açıklamalarını sosyal medya ağı Twitter üzerinden takipçilerine duyuyarak kutladı.