Hindistan Cammu ve Keşmir’e eyalet statüsü verecek

Hindistan hükümeti, bölgede gerginliğin azalması ve terör olaylarının sonlanmasının ardından Cammu ve Keşmir’e eyalet statüsü verileceğini duyurdu.

Hindistan İçişleri Bakan Yardımcısı Nityanand Rai, bir yazılı açıklama yaptı. Rai, açıklamada, Hindistan Parlamentosu tarafından Cammu ve Keşmir’e uygun bir zamanda eyalet statüsü verileceğini ifade etti.

Rai, Cammu ve Keşmir’deki terör olaylarının azaldığına işaret ederken, 2020 yılında 2019’a kıyasla yüzde 59 daha az terör olayı yaşandığını söyledi. Ayrıca Rai, bu yıl Haziran ayına kadar terör olaylarında yüzde 32 azalma görüldüğünü ifade etti.

Hükümetin teröre karşı sıfır tolerans politikası ile hareket ettiğini söyleyen Rai, bölgesel gelişmelere değindi.

5 Ağustos 2019 tarihinde referandum değişikliğine giden Hindistan, Camnu ve Keşmir’in özel statüsünü kaldırmıştı. Ayrıca Hindistan, bölgeyi merkeze bağlı iki ayrı Birlik Toprağı’na ayırma kararı almıştı.

Cammu ve Keşmir’in özel statüsünün kaldırılmasının ardından Hint güvenlik güçlerinin bölgedeki baskısı artmış, sokağa çıkma yasakları uygulanarak bölgedeki parti yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.