Hindistan’dan Çin’e karşı yeni hamle: Sınır bölgesine ilave asker konuşlandırdı

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Çin ile tansiyonun yükseldiği ihtilaflı sınır bölgesine daha fazla asker konuşlandırıldığını açıkladı.

Jaishankar, Çin ile yükselen tansiyon hakkında basına açıklamalarda bulundu.

Jaishankar, Arunachal Pradesh eyaletinde iki ülke arasında ihtilaflı sınır bölgesindeki askeri varlığı en üst seviyeye çıkardıklarını söyledi.

Hindistan Dışişleri Bakanı, “Bugün, Hindistan ordusu, Çin sınırında daha önce asker konuşlandırılmayan bazı alanlara asker gönderdi” ifadelerini kullandı.

Jaishankar, Pekin’in sınır bölgesinde tek taraflı statüko değişikliğine gitmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi. 

Hindistan ile Çin arasında 9 Aralık’ta belirsiz sınır hattını tanımlayan Fiili Kontrol Hattı’nda çatışma yaşanmıştı. İki taraftan yaralananlar olmuştu.

Pekin ile Yeni Delhi arasındaki Himalaya Dağları’nın çevrelediği hat, ülkeler arasında egemenlik tartışmalarına sebep oluyor.

Akarsular, göller, buzullar ve karlı zirvelerin bulunduğu 3 bin 500 kilometrelik sınırda, iki taraf sık sık karşı karşıya geliyor.

Çin, “Güney Tibet” olarak adlandırdığı Hindistan’ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrelik toprakta hak iddia ediyor. 

Hindistan ise Aksay-Çin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Pekin tarafından işgal edildiğini belirtiyor.

İki taraf uzun yıllardır egemenlik ihtilafı yaşıyor.