Hindistan-Çin sınırında tansiyon yükseldi: Askerler arasında çatışma çıktı

Çin ile Hindistan’ın Himalaya Dağları’ndaki ihtilaflı bölgesinde çatışma yaşandığı bildirildi.

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Parlamentoda milletvekillerine açıklamalarda bulundu.

Singh, Çinli askerlerin bölgedeki statükoyu tek taraflı olarak değiştirmeye çalışarak Yangtze Nehri yakınlarında Hindistan topraklarına girdiğini ifade etti.

Hindistan Savunma Bakanı, Hint askerleri arasında ciddi şekilde yaralanan olmadığını ve her iki tarafın da kısa süre sonra geri çekildiğini açıkladı.

ANI News’in aktardığına göre ise 9 Aralık’ta iki ülke arasındaki belirsiz sınır hattını tanımlayan Fiili Kontrol Hattı (LAC) boyunca yaşanan çatışma sonucunda iki tarafın birliklerinde de yaralananlar oldu. 

Euronews’in aktardığına göre, Hindistan’ın bölgedeki komutanı “barışı ve sükuneti yeniden tesis etmek” için konuyu görüşmek üzere Çinli mevkidaşıyla bir araya geldi. 

Pekin ile Yeni Delhi’nin Himalaya Dağları’ndaki ihtilaflı sınır bölgesinden karşılıklı asker çekme süreci 14 Eylül’de tamamlanmamıştı.

Hindistan Savunma Bakanlığı, 8 Eylül’de yaptığı açıklamada, sınır bölgesindeki birliklerin koordineli ve planlı şekilde geri çekilmeye başladığını açıklamıştı.

Açıklamada, çekilme kararının, temmuz ayında iki ülke arasında kolordu komutanları düzeyindeki 16’ncı tur görüşmelerde alındığı kaydedilmişti.