Hindistan Başbakanı Modi, partisinin müslümanlarla temasa geçmesini istiyor

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin başkanlığını yaptığı iktidardaki Hindistan Halk Partisi mensuplarına, ülkedeki azınlıklar ve marjinal gruplarla temasa geçmeleri talimatı verdiği açıklandı.

AA’nın The Indian Expression’dan aktardığı habere göre, Narendra Modi partisinin 2024'te yapılacak seçimlerle ilgili stratejilerin görüşüldüğü, Yeni Delhi'de yapılan iki günlük Ulusal Yürütme Komitesi toplantısında açıklamalarda bulundu.

Narendra Modi, bu yıl dokuz eyalette yapılacak seçimler ve 2024'te yapılacak genel seçimlere yönelik parti üyelerine verdiği talimatta, "oy kaygısı güdülmeksizin" marjinal gruplar ve azınlık toplumlar dahil tüm sosyal katmanlara ulaşılmasını istedi.

Başbakan Modi, parti üyelerinin, Hindistan'daki toplumlarda güven oluşturulabilmesi amacıyla Pasmanda ve Bohra Müslümanlarıyla, Müslüman çalışanlar ve eğitimli Müslümanlarla temas kurması gerektiğini açıkladı.

Modi'nin açıklamalarına dair basın mensuplarına bilgilendirme yapan Maharaştra Eyaleti Başbakan Yardımcısı Devendra Fadnavis, Başbakanın parti üst düzey yetkililerine Hindistan Halk Partisi’nin (BJP) artık sadece politik değil sosyal bir hareket olduğunu hatırlatarak, ülkedeki sosyo-ekonomik koşulları düzeltmek için çalışılması talimatını verdiğini söyledi.

Devendra Fadnavis, Pasmanda Müslümanları ile ilgili, "Başbakan, marjinalleştirilenler ana akım haline getirilinceye kadar kalkınma yolculuğumuzun tamamlanmayacağını belirtti. Toplumun her kesimine ulaşmaktan bahsetti ve seçimlere sadece 400 gün kaldığını, bu zamanı marjinal kesimlere yönelik çalışmak için kullanmamız gerektiğini söyledi" ifadelerini kullandı.