Hindistan Başbakanı Modi Keşmirli liderler ile bir araya geldi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, tartışmalı Camnu Keşmir’e giderek Keşmirli liderler ile görüştü.

Hindistan Başbakanı Modi, Pakistan ile aralarında sorunlar yaşanmasına neden olan Camnu Keşmir bölgesinin yarı bağımsızlık imkanlarına sahip olmasına fırsat veren özel statüleri kaldırdığı 2019 yılından bu yana ilk kez, Hindistan yanlısı Keşmirli liderler ile bir araya geldi.

Görüşmeler sonrası herhangi bir kritik karar alınmazken, Keşmirli liderler, Modi’ye statünün geri getirilmesi talebini dile getirdiklerini ifade etti.

Çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Keşmir, Pakistan’ın Hindistan’dan ayrıldığı tarihten bu yana iki ülke arasında anlaşmazlıklar yaşanan bir bölge durumunda. İkiye ayrılan bölgede çoğu Müslüman Keşmirli, bölgenin Pakistan tarafından yönetilmesini istiyor. Bazı Müslümanlar ise Pakistan tarafından yönetilmiyorsaKeşmir’in, bağımsız bir devlet olması gerektiğini savunuyor.

Görüşmede, Modi’nin Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) üyeleri, Camnu Keşmir’in eski başbakanları ve muhalefet parti temsilcileri de hazır bulundu.

Hindistan Başbakanı Modi, bölgede yapılacak seçimlerin önemine dikkat çekti. Ayrıca Modi, siyasileri seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi konusunda iş birliği içinde hareket etmeye çağırırken, bölgede demokrasiyi sağlama konusunda söz verdi.