Hindistan ilk yerli roket Vikram-S’yi fırlattı

Yeni Delhi hükümeti, ülkenin özel olarak geliştirilen ilk roketi Vikram-S’yi başarıyla fırlattığını açıkladı.

Söz konusu roketin, uzay girişimi Skyroot tarafından geliştirildiği ve 545 kg’lık ağırlığa sahip olduğu biliniyor. 

Vikram-S isimli roketin, Hindistan uzay ajansının Chennai yakınlarındaki fırlatma sahasından havalandığı ve 89,5 kilometrelik bir tepe irtifasına ulaştığı bildirildi.

Skyroot, roketin ses hızının beş katı olan Mach 5’e ulaşma ve 83 kg’lık bir yükü 100 kilometre yüksekliğe taşıma kapasitesine sahip olduğunu açıkladı.

Yeni Şafak’ın aktardığına göre, Skyroot ekibi, ilk lansmanı için 80 kilometrelik bir hedef belirlemişti. Bu, bazı ajansların uzayın sınırı olarak tanımadığı bir ölçüt olarak biliniyor. 

Video görüntüleri, Vikram-S’nin uzay merkezinden kalktığını ve arkasında bir duman ve ateş bulutu bıraktığını gözler önüne seriyor.

Özel sektör uzay faaliyetlerini koordine eden Hindistan devlet kurumuna başkanlık eden Pawan Goenka, konu hakkında açıklamalarda bulundu. 

Goenka, “Başlangıç olan Mission Prarambh’ın başarıyla tamamlandığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı. 

Skyroot, küçük uyduları fırlatmak için mevcut platformlara kıyasla geliştirme maliyetlerini yüzde 90’a kadar azaltmayı hedefliyor.