Çin ve 6G

2000’li yılların başından beri Çin, Teknolojinin hemen her alanında gelişim gösteriyor. Bu gelişim ülkenin ofansif ve defansif kabiliyetlerini de beraberinde ileriye taşıyor. Yeni yeni 5G konuşulurken Çin 6G teknolojisini kullanma denemeleriyle geleceğin savaş alanı olan siber ve hibrit alanlarda kullanmaya başladı. Detaylar haberimizde…

HİBRİT SAVAŞ NEDİR?

Hibrit savaş, doğrudan veya örtülü olarak birden fazla savaş aracının belli bir amaç için karmaşık bir şekilde kullanıldığı yeni bir savaş türüdür. Hibrit savaşın açık veya gizli uygulama yöntemleri çok çeşitlidir ve temel olarak 21. yüzyılda ortaya çıkan yeni teknikler ve iletişim yöntemlerinin kullanılmasıyla gerçekleşir.

112

Hibrit savaş teorisine göre, artık gerçek savaşlarla savaşmanın bir anlamı yoktur. Eski tip savaşlar, günümüzde büyük ve telafi edilemez kayıplara neden olacaktır. Bir ülkeye ordu gönderip, toprak veya kaynakları ele geçirmek adına yapılan doğrudan savaşlar yerine dolaylı yoldan araçların kullanımıyla gerçekleştirilen mücadeleler tercih edilecektir. 

212

ÇİN’İN PLANI NE?

Çin Halk Kurtuluş Ordusu şimdiden 6G'yi savaş alanında kullanmayı planlıyor. Analistler, Çin ordusunun ileri teknolojiye geçecek kadar gelişip gelişmediğini sorguluyorlar. Çin, 5G teknolojisini uygulamaya yeni başlamış olmasına rağmen 6G telekomünikasyon teknolojisini kullanmayı tartışıyor ancak 6G sadece teorik çalışmalarda varlığını sürdürüyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) bu kadar iddialı ve zorlu bir dönüşümü destekleyip destekleyemeyeceği ve altıncı nesil kablosuz teknolojinin ne kadar benimsenebileceği konusunda problemler bulunduğunu 2020 Nisan ayında bir raporda belirtti. 

412