Çocuklarda görülen hepatit vakalarında artış

İngiltere’nin ardından Avrupa’nın diğer ülkelerinde ve ABD’de çocuklarda görülen hepatit vakalarının arttığı tespit edildi.

Uluslararası sağlık yetkilileri, Danimarka, İrlanda, Hollanda, İspanya ve ABD’de çocuklar arasında normalden fazla hepatit vakasının rapor edildiğini açıkladı.

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC), Avrupa’daki vakaların sayısını açıklamadı. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İspanya’da üç, İrlanda’da ise beşten az vakanın bulunduğunu bildirdi.

Enfeksiyonun en fazla görüldüğü yer olan İngiltere’de şimdiye kadar 74 vaka bildirildi. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, vakalar arasında bulaşıcı hepatite neden olan olağan virüslerin tespit edilmediğini söyledi.

Uzmanlar, söz konusu enfeksiyonlara adenovirüsün neden olabileceğini düşünüyor. Diğer yandan, Covid-19 ile ilişkili olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

Adenovirüsler, genellikle soğuk algınlığı, kusma ve ishal gibi bir dizi hafif hastalığa neden olan bir virüs ailesi.
Hepatit ise karaciğer iltihabını tanımlamak için kullanılıyor. Bazı hepatit türleri ciddi bir problem olmadan geçebilirken, bazıları ise uzun süreli olabilir.

Enfeksiyonların nedeni bilinmezken, önümüzdeki günlerde vakaların artması bekleniyor. ECDC, vakaların bildirildiği tüm Avrupa ülkelerinde enfeksiyonların nedenine ilişkin araştırmaların sürdüğünü belirtti.

ABD’de ise Alabama halk sağlığı departmanı, 1-6 yaş arası çocuklarda dokuz vaka bulunduğunu ve ikisinin karaciğer nakline ihtiyaç duyduğunu kaydetti. Diğer eyaletlerde de benzer araştırmaların sürdürüldüğü açıklandı.