Helen Morgan Muhafazakarların 200 yıllık koltuğunu devraldı

İngiltere'nin en büyük üçüncü seçim bölgesi olan Kuzey Shropshire'de lobi kurallarını ihlal ettiği için istifa etmek zorunda kalan vekil Owen Paterson'un koltuğuna liberal demokrat Helen Morgan oturdu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un gizli yeni yıl partisinin ortaya çıkmasının ardından ülkedeki dengeler değişti. 

Partinin ortaya çıkmasının ardından partisinden destek görmeyen Johnson, istifa çağrılarına da 'görevimin başındayım' sözleri ile karşılık vermişti. Johnson ayrıca 100 milletvekilinin Covid-19 düzenlemelerine karşı isyanı ile karşı karşıya kaldı. 

Ülkenin en büyük üçüncü seçim bölgesi Kuzey Shropshire'de lobi kurallarını ihlal ettiği için istifa etmek zorunda kalan Owen Paterson'dan boşalan koltuk için yapılan seçimleri yaklaşık 6 bin farkla liberal demokrat Helen Morgan kazandı. 

Hemen hemen 1830 yılından bu yana 'Muhafazakarların Kalesi' olarak bilinen bölgenin kaybedilmesi ülkedeki dengeleri değiştirirken Helen Morgan zafer konuşmasında "Boris Johnson, parti bitti" dedi.

Oylamanın ardından Liberal Demokrat Parti Lideri Ed Davey Morgan'ın zaferini "İngiliz siyasetinde bir dönüm noktası" ifadeleri ile nitelendirdi.