Atatürk'ün heykeltraşı Heinrich Krippel anısına Viyana'da bir anıt yaptırıldı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü nedeniyle Atatürk'ün heykeltraşı Krippel için bir anıt yaptırıldı. Törenin ardından bir sürelik saygı duruşunda bulunuldu.

Viyana’da Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü nedeniyle Atatürk’ün Samsun Onur Anıtı’nın sanatçısına özel manevi anlamı yüksek bir anıt dikildi. 29 Ekim'de düzenlenen törene Avusturya’dan Cumhurbaşkanlığına yakın kişiler başta olmak üzere çeşitli partilerden kişi, kurum ve temsilciler katıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeltraşı olarak bilinen Heinrich Krippel anısına yaptırılan anıtın açılış töreni, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel sade bir tören ve saygı duruşu eşliğinde kutlandı.

Avusturya Türk Kültür Cemiyeti Başkanı Birol Kılıç, Atatürk’ün heykeltraşı Heinrich Krippel hakkında şu ifadeleri kullandı:

Atatürk’ün heykeltıraşı olarak anılan Viyana doğumlu Heinrich Krippel, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı üzerine kurduğu laik modern Türkiye Cumhuriyetini, zamanında dünyada bir yabancı ülkenin yurttaşı olarak en iyi anlayan sanatçılardan biridir ve bunu sanatıyla göstermiştir. Sadece o değil. Bugün Türkiye’de Krippel’in kabartmalarıyla birlikte sekiz eseri, her yıl  milyonlarca insanın etrafında toplandığı yaşayan bir eserler toplamıdır. Krippel Avusturyalıdır. Kaynaklar Heinrich Krippel’in ilk önemli Atatürk heykellerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal varlığını, kurtuluş savaşını ve modern laik Türkiye cumhuriyetini gösterdiğini yazar. Avusturyalı heykeltıraş, Türkiye’de kaldığı zamanlarda Atatürk’ün köşkünde de misafir edilmiştir; Atatürk, Sümerbank’taki heykeli de dahil olmak üzere, sanatçıya modellik yapmıştır ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesini Heinrich Krippel’e anlatmıştır. Krippel zaten uzun zamandır takip ettiği Atatürk Türkiye’sini birinci elden yani Atatürk’ten duyma fırsatını bulmuş ve bu heykellerine yansıtmıştır. Sanatçının çalışmalarına baktıkça  2023 yılında bu eserlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında önemi daha da artıyor.