Hediye çeki dolandırıcılığına dikkat

Telefon dolandırıcılarının vatandaşı kandırma yöntemlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Gıda marketlerinden teknoloji marketlerine, giyimden farklı alanlara kadar büyük mağazaların markalarını kullanarak telefonlara “Tekno marketten hediye çeki kazandınız” diyerek mesajlar gönderen dolandırıcılar, ağlarına düşürdükleri vatandaşların GSM hatlarına tanımlı mobil hesaplarından kendi hesaplarına usulsüz para aktarıyorlar.

Hediye çeki dolandırıcılığı özellikle sosyal medya ve mesajlaşma platformları üzerinden yayılmaktadır. Türkiye’de sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte yeni iletişim alanları sanal dolandırıcılar için göz bir ortam haline geldi. Her gün sanal dolandırıcılıkların farklı oyunlarıyla karşı karşıya kalınmakta. Her gün yeni stratejiler geliştiren siber dolandırıcılar için X ve Y kuşağı olarak ifade edilen dijital göçmenleri en kolay hedefler olarak nitelenmekte. Korsanların son stratejisi ise büyük firma ve süper marketlerin isimlerinin kullanılarak hediye çeki vaadiyle vatandaşların kandırılması.

İki ana strateji

Sanal dolandırıcılar iki ana strateji üzerinde ilerlemektedir. Bunların ilki WhatsApp üzerinden diğeri ise Facebook üzerinden kullanıcıları dolandırıcılık ağlarını düşürüyorlar. İlk etapta WhatsApp üzerinden kullanıcılara kurulan sahte bir sitenin linkini Türkiye’nin en ünlü perakende alışveriş market zincirlerinin logosu izinsiz kullanılarak gönderiliyor. İkinci etapta kullanıcı mesajda yer alan linke tıklayarak siteye erişen kullanıcılar telefonlarında kayıtlı olan tüm verilerin sanal korsanların eline geçmesine olanak sağlamış oluyorlar.

Mesaj yoluyla gerçekleştirilen bir diğer dolandırıcılık taktiği ise operatör markalarını kullanarak vatandaşlara yüklü miktarda borçlarının olduğunu bildiren asılsız mesajlar ile link göndermek. “X operatörüne Y0000 miktarda borcunuz bulunmaktadır. Lütfen aşığa da yer alan linke tıklayarak iletişime geçiniz.” tarzında mesajlarla kullanıcılar dolandırıcılık uzağına düşürülmektedir. Linke tıklayan kullanıcıların tüm verileri kilitlenerek para karşılığında tekrardan kullanıcıya satılmaktadır.

İkinci strateji ise Facebook üzerinden yürütülmekte. 2017 yılında yaşanan bir vakada sanal dolandırıcılar Facebook üzerinden vatandaşları dolandırıcılık ağına düşürmüşlerdir. İlk olarak bir kullanıcının Facebook hesabını ele geçiren dolandırıcılar, bu kişinin arkadaş listesindeki birinci derece yakınlarını tespit ediyor. Ardından mesajlaşma programı üzerinden normal bir sohbet başlıyor. Her şeyden habersiz olan vatandaşa tekno marketlerden indirim kazandığını ve bunu akrabası olarak paylaşmak istediğini söylüyor. Mesajlaşma programı üzerinden önce GSM hattının faturalı olup olmadığı soruluyor. Milliyet'in haberine göre, olumlu cevap alındıktan sonra bu kez karşısındaki kişiden telefon numarasını isteyip, 5523'e 'Evet' yazıp mesaj atmasını söylüyor. Kurulan tuzaktan şüphelenmeyen vatandaşlar dolandırıcının istediği numaraya evet mesajı gönderince GSM hattına kayıtlı hesaptan otomatik olarak para çekilmeye başlanıyor. Dolandırıcılar, internet oyun sitelerinin de adını kullanarak, mobil oyun satın alınmış gibi, parayı kendi hesaplarına geçiriyorlar. Bu dolandırıcılık tuzağına düşen insan sayısı hayli bir fazla ve dolandırıcıların her gün strateji değiştirmeleriyle mağdur sayısı artmakta.

Gelen mesaja evet cevabının verilmesi mobil ödemeyi aktive hale getiriyor ve faturalı hat üzerinden para çekilmesine sebeb oluyor. Hediye çekinden önce reklam mesajlarının geleceğini ve bunların da herhangi bir ücrete tabi olmadığını belirten siber hırsız peş peşe verilen onaylarla vatandaşların mağdur edilmesine sebebiyet veriyor. En sonunda da kredi kartının ön ve arka tarafının fotoğrafını isteyen siber hırsıza bu dakikadan sonra hiç birşey engel olamıyor ve son limite kadar yüklü miktarda para çekimi meydana geliyor. Mesajlara onay verildiğinden o dakikadan sonra bankayla veya operatörle iletişime geçip karttan çekilen paranın iadesini talep etmek mümkün olmuyor.

Önlem

Sanal dolandırıcıların bu tür tuzakları her geçen gün artmaktadır. İnsanların dolandırıcığın fakına varmalarının ardından farklı yöntemlerle tekrardan dolandırıcılık işlemi devam ediyor ve yaşananlar asla son olmayacaktır. Bu tür durumlarda vatandaşlara da büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Öncelikle bireylerin belli bir bilince ulaşması oldukça önemli. Bu tarz durumlarda karşı karşıya kaldığımız taktirde Meniye Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın e-posta hesabı olan siber@egm.gov.tr’ye ekran görüntüleriyle birlikte gönderilmesi son derece önemlidir. Nitekim bu tür bildirimler sayesinde EGM vatandaşlara bilgilendirme mesajları göndererek bireylerin bilinçlenmesine olanak sağlamaktadır.