Sudan Hedasi Barajı için Çin'e çağrıda bulundu

Sudan, Etiyopya ile arasında 10 yıldır sorun yaşanmasına sebep olan Hedasi Barajı hakkında açıklamalarda bulundu.

Sudan, Hedasi Barajı'nın yeniden doldurulması hakkında tüm taraflar için bağlayıcı bir anlaşma yapılması gerektiğini açıkladı. Etiyopya’nın Nil Nehri üzerine inşa ettiği ve üç ülke arasında 10 yılı aşkın bir süredir krize sebep olan Hedasi Barajı’nın ikinci kez doldurulmasını kabul etmediklerini belirten Sudan, bu durumu ABD’li ve Çinli yetkililer ile paylaştı.

Egemenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Konsey Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu Hımıdti'nin, ABD’nin Afrika Özel Temsilcisi Jeffrey D .Feltman ile bir araya geldiği belirtildi.

Hımıdti, Etiyopya’daki baraj konusunda, tüm taraflar tarafından olumlu karşılanacak bir anlaşmaya varılması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

ABD Afrika Özel Temsilcisi Feltman ise Sudan ile koordinasyon ve işbirliğinin sürdüğünü belirtirken, başarılı bir anlaşma için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

SUDAN’DAN ÇİN’E ÇAĞRI

Sudan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi'nin, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği duyuruldu. Görüşmede, son gelişmeler ile birlikte özellikle Hedasi Barajı konusu gündeme geldi.

Anlaşma olmadan barajın tekrar doldurulmasını kabul etmediklerini belirten Sudan Dışişleri Bakanı, Çin’e Etiyopya’ya baskı yapması ve ülkesini desteklemesi yönünde çağrıda bulundu.

Sudan’ın konu hakkındaki tavrını anladığını söyleyen Çin Dışişleri Bakanı Vang  Yi, bir an önce anlaşmaya varılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Etiyopya barajı Temmuz ayında doldurmak isterken, Mısır ve Sudan ise çıkarlar ve güvenlikler kapsamında üçlü bir anlaşma imzalanması gerektiğini dile getiriyor.