Bilim ve teknoloji gelişti: Neden hâlâ hayvanlar üzerinde deney yapılıyor?

Her yıl binlerce hayvan, üzerlerine yapılan deneyler nedeniyle işkenceye maruz kalıyor. Son günlerde sosyal medyada gündem olan 'Ralph'i Kurtar' isimli kısa filmin ardından, hayvanlar üzerinde deney yapan markaların tercih edilmemesi çağrıları da artıyor. Peki, gelişen bilim ve teknolojiye rağmen neden hâlâ hayvanlar deney olarak kullanılıyor?

Kozmetik sektörü için kobay olarak kullanılan hayvanların nasıl işkencelere uğradığını anlatan 'Ralph'i Kurtar' adlı kısa film, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük yankı uyandırdı. Özellikle sosyal medyada en çok tartışılan konulardan biri haline gelen kısa film, birçok tüketicinin bilinçlenmesini sağladı. 


114

Peki günümüzde bilim ve teknolojinin son derece ilerlemiş olmasına rağmen, insanlara hizmet için yaratılmayan canlılar neden deneylerde kobay olarak kullanılıyor?

214

İnsancıl olmayan hayvan deneyleri, Milattan Önce 500 yılından bu yana uygulanıyor. Maalesef farkında bile olmadan kullandığınız birçok ürün için hayvanlar üzerinde deneyler yapılıyor. İnsan sağlığı için yapıldığı varsayılan hayvan deneyleri nedeniyle her yıl binlerce canlı, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalarak vahşice öldürülüyor. 

Hayvan testleri, belirlenen yasalara göre ülkelerde değişiklik gösteriyor. Ancak tüm dünyada genel olarak; fare, sıçan, kobay, hamster, tavşan, köpek, kedi, balık ve maymun gibi hayvanlar bu deneylere maruz kalıyor. 

414