Hayat eve sığar: Cep telefonu uygulaması üzerinden koronavirüs takibi yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hafta başında düzenlediği basın toplantısında koronavirüs hastalarının tespitini ve takibini kolaylaştırmak adına geliştirilen 'Hayat eve Sığar' uygulamasının önümüzdeki günlerde hayata geçirileceğini duyurdu. Peki uygulamanın sistemi ve detayları neler olacak? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hafta başı düzenlediği basın toplantısında bakanlık olarak Covid-19 vakalarının tespit ve takip edilebilmesi için 'Hayat Eve Sığar' adlı bir cep telefonu uygulamasının önümüzdeki günlerde hayata geçirileceğini duyurdu.

Söz konusu uygulama sayesinde, insanlar çevrelerinde bulunan koronavirüs vakalarını görebilecek ve tedbirlerini arttıracak. Ayrıca virüs şüphesiyle evde karantina altında bulunan bireylerin bulundukları ortamı terk etmeleri durumunda, telefonlarına uyarı mesajı gelecek. Otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek olması ve kişilerin karantinalarını ihlal etmesi durumunda bilgilerinin emniyet birimleriyle paylaşılması idari önlemleri arttıracak.

TELEFON UYGULAMASIYLA KORONAVİRÜS TAKİBİ

Bakan basın toplantısında yeni uygulamayı şu sözlerle açıkladı:

"Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Bu üç operatör ve BTK'nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girecek. Bir aplikasyon geliştirildi, hastalarımız indirmek zorundalar.

"Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımız da açıklamalar yapmış olacak."

UYGULAMANIN AYRINTILARI

Uygulamanın adı, ''Pandemi İzolasyon Takip Projesi'' (İTP) olacak.

Koronavirüs pandemisinin kontrol altında tutma ve hasta izolasyonunun sağlanması amacıyla kullanılacak.

Tüm mevcut GSM operatörlerinin işbirliğiyle uygulanacak.

Uygulama ayrıca, 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanununa aykırı olmayacak.

Bakan Koca'nın basın toplantısında tanıttığı uygulama

 

HANGİ ÜLKELERDE KULLANILIYOR?

İngilizcede 'contact-tracing app' olarak bilinen cep telefonu uygulamaları birçok ülkede aktif olarak kullanılmakta. Programın kullanıldığı ülkeler şöyle:

Çin

Güney Kore

Singapur

Tayvan

Hindistan

İsrail

 Öte yandan Avrupa ülkelerinin de benzer uygulamalar arayışında olduğu bildiriliyor.

KİŞİSEL GÖZETİM GÜÇLENİYOR

Cep telefonlarındaki verilerin kullanıldığı bu sistemler, siber güvenlik uzmanları ile bireysel verilerin korunması kampanyaları yürütenler tarafından ise 'veri ihlali, bireysel gizlilik ihlaline' neden olabileceği 'devletlerin vatandaşlar üzerinde denetimini güçlendireceği' gerekçesiyle eleştiriliyor. Diğer yandan ise salgınla mücadelede bu yöntemin etkili olacağı görüşü de sıkça dile getiriliyor.

Bu bağlamda bireylerin sağlık durumunun dijital teknolojiyle takibe alınması salgının da kontrol altına alınması için kilit önemde görülse de verilerin nasıl, ne zaman ve ne amaçla kullanılacağı, kimlerin eline geçeceği gibi kaygılar da var.

Smart City Works şirketinin CEO'su David Heyman, temas izleme yöntemlerinin kamu sağlığının korunması ve salgının önüne geçilebilmesi için çok önemli olduğunu ifade ediyor ama bireylerin dezavantajına da kullanılabileceğini söylüyor.