ABD istihbaratından 'Havana Sendromu'na dair kritik iddia

ABD istihbaratı, ilk kez Küba'da tespit edilen Havana Sendromuna dair kritik bir rapor yayınladı. Raporda, bulgu ve vakaların şüpheli sorumlusu olması ihtimalini de göz önünde bulundurarak 'harici enerji kaynağı'ndan başlamış olabileceği belirtildi.

İlk kez Küba'da çalışanlarda tespit edilen ve dünya genelinde birden fazla ABD'li diplomatı etkileyen Havana Sendromu'nun kaynağına ilişkin kritik bir rapor yayınlandı. 

Viyana, Avusturya, Bogota ve Kolombiya'daki diplomatlar da dahil olmak üzere birden fazla kişide görülen sendroma, harici bir kaynaktan yayılan 'elektromanyetik enerji'nin neden olabileceği vurgulandı. 

Ulusal Bilim Akademileri, vakaların "Yönlendirilmiş, darbeli radyo frekansı enerjisi" ile açıklanabileceğini vurgularken kesin bir bilgi vermekten de özellikle kaçındı. 

Gizli bilgilere erişimi olay tıp, bilim ve mühendislerden oluşturulan ve Havana Sendromu'na ilişkin araştırmalarını sürdüren uzman topluluğu, potansiyel mekanizmatı tespit etmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

Geçtiğimiz ay yayınlanan bir raporda ise vakaların ardından küresel bir kampanya olmadığı belirtilmişti. ABC News'te yer alan habere göre, bir istihbarat yetkilisi, ‘Çok şey öğrendik. Her vaka için belirli bir sisteme sahip olmasak da bildiğimiz şey, hızlı bir bildiril ve derhal tıbbi müdahale ile çoğu insanın iyileşebileceği’ dedi.