Uzmanlardan uyarı: Havaların ısınması koronavirüsü etkilemeyecek!

Koronavirüsün tespit edildiği günden bu yana hava sıcaklıklarının artmasının, salgının seyrinin değişebileceği yönünde tezler ortaya atılıyordu. Covid-19 araştırmaları yürüten bilim insanları, bu teze karşı çıktı ve virüsün yaz aylarında azalacağına dair bir işaret görülmediğini açıkladı.

Çin’in Hubei eyaletinde görülen ve 115 ülkeyi etkisi altına alan koronavirüsün son olarak Türkiye’ye de bulaşmasının ardından tedirginlik maksimum seviyelere ulaştı. Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Covid-19 olarak adlandırdığı koronavirüsün, hava şartlarının iyileşmesinin ardından seyrini değiştireceğine yönelik tezlere, virüsün üzerinde çalışan bilim insanları yanıt verdi.

Koronavirüs salgınının havaların ısınmasıyla azabileceğine dair iddialara yanıt veren uzmanlar, bu teze karşı çıktıklarını açıkladı. Dünya genelinde onlarca ülkeyi saran hastalığı hafife almakla suçlanan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, bir açıklamasında “Birçoğu bunun (koronavirüs) nisan ayında sıcaklıklarla birlikte çekip gideceğini düşünüyor. Sıcaklıklar gelince virüs de gidecektir” dedi.

Ancak uzmanlar, bu virüsün mevsimsel olmadığını söyleyerek, ortaya atılan tüm iddiaları yalanladı.

Alman televizyonu N-TV’nin haberine göre Charite Viroloji Enstitüsü Direktörü Drosten düzenlediği bir basın toplantısında, ABD’de yapılan yeni epidemiyolojik çalışmaların bu tip koronavirüsün bahar ya da yaz aylarında azalacağına dair herhangi bir işaret göstermediğini söyledi.

Hastalığın duraksama evresine girmeyeyeceğini belirten Drosten “Durum kesinlikle çok ciddi ve hazırlık yapmamız için çok fazla zamanımız yok” diye ekledi.

Virüsün görülmeye başladığı günlerden bu yana Türkiye’de de birçok sağlıkçı, virüsün hava şartlarının değişmesi ve sıcaklıkların yükselmesiyle ortadan kalkacağı tezini savunuyordu. Birbirinden farklı bu açıklamalar kafaları karıştırırken havanın neredeyse yıl boyu sıcak olduğu Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Malezya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde de yeni tip virüsün görülmesi, Alman uzmanların son yaptığı açıklamayı destekler nitelikteydi.