Havadaki nemi suya dönüştürmek mümkün!

Günümüzde küresel enerjinin yüzde 85’i fosil yakıtlardan elde ediliyor. Yenilebilir enerji kaynakları kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlara olan bağımlılığı en aza indirmede büyük rol oynuyor. Şebekeden bağımsız sadece güneş ışığı ve havayı kullanarak hidropanel teknolojisinin ayrıntıları haberimizde…

Ülkemizin birçok noktasında da yer alan güneş panelleri genellikle elektrik ve sıcak su için tercih ediliyor. Arizona merkezli start-up şirketi Zero Mass Water tarafından geliştirilen hidropanel teknolojisi içme suyu üretmek için güneş enerjisi kullanıyor.

18

Zero Mass Water, güneş paneli gibi konut çatılarına kurulabilen ve özgün tasarımın daha küçük bir versiyonu olan Source Rexi Hydropanel’i piyasaya sürdü.

28

ÇALIŞMA PRENSİBİ NASIL İŞLİYOR? 

Öncelikle güneş ışığı, panelin içerisinde bulunan ve havadaki nemi içeri çeken pervaneleri çevirmek için panele enerji sağlıyor. Hava ve nem, panelin içerisine girdikten sonra hava arıtılıyor. Daha sonrasında geriye kalan materyaller, su buharını yoğuşturan ve onu bir bölmede biriktiren sünger benzeri bir malzemeden geçiriyor. En son adımda da suyun içilebilir hâle getirilmesi için su mineralize ediliyor ve temiz kalması için ozonlanıyor.

Sonrasında ise geriye tek bir adım kalıyor. paneldeki suyu eve taşıyacak bir musluk kullanmak ya da buzdolabı gibi bir cihaza bağlamak. Zero Mass Water’a göre standart iki panelli Source cihazları, içerisine yaklaşık 0.5 lt su alabilmekte. 12 ila 24 bardak arasında su üretebiliyor ancak en önemli olan güneşe ve neme göre değişkenlik gösteriyor. Bölgedeki nem miktarı da önemli olsa da nemin çok az olduğu ortamlarda da su üretebileceğine dair Source panelinin çalışacağına garanti veriliyor.

48