Hava savunma simülasyonunda teknolojik ihracat

Uzak Doğu ülkelerinden biriyle hava savunma silah sistemi simülatörü geliştirilmesi konusunda anlaşma sağlayan Simsoft, ihracat faaliyetlerini 2021'in ilk çeyreğinde tamamlamayı hedefliyor...

Ekonomik koşulların küresel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada olumsuz etkilendiği günlerde Simsoft, önemli bir başarı yakaladı. Uzak Doğu ülkelerinden biriyle hava savunma silah sistemi simülatörü geliştirilmesi konusunda anlaşma sağlayan şirket, ihracat faaliyetlerini 2021'in ilk çeyreğinde tamamlamayı hedefliyor.

Simsoft Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bıkmaz, AA muhabirine, 2006'da kurulan firmanın özellikle ilk 5 yılında kendi ürün gamını oluşturarak, milli nitelikte ürünler ürettiğini, daha sonra bunları ihracat potansiyeli yüksek ülkelere sunup çeşitli ihracatlar gerçekleştirdiğini söyledi.

Bugüne kadar özellikle Türk cumhuriyetleri, Orta Doğu ve Uzak Asya ülkelerine ihracatlar yaptıklarını, pek çok Avrupa ülkesine simülatör ürünlerini sattıklarını ifade eden Bıkmaz, şöyle konuştu: "Özellikle farklı skalalarda, küçükten büyüğe, savunma sanayisinden sivil sektöre pek çok ürünümüzü ihraç edebilmeyi başardık. Bu bizim için önemli bir başarı hikayesiydi. Firmamızı kurarken hedefimiz, milli olarak geliştirdiğimiz ürünlerimizi yurt dışı pazarlarla buluşturabilmek ve Türkiye'nin ihracatına katkı sağlayabilmekti. Son yıllarda da bunu artırarak yapabildiğimizi görüyoruz. Son birkaç yıldır Uzak Doğu ülkelerine ihracatlarımız gerçekleşti. Savunma sanayisinde başlayan ihracatlarımızı sivil sektörde yaygınlaştırabiliyoruz."

 ZOR GÜNLERDE GELEN BAŞARI

 Son olarak bir Uzak Doğu ülkesine hava savunma ve radar eğitim simülatörü ihracatı gerçekleştirdiklerini bildiren Bıkmaz, yaklaşık 2 yıldır uğraştıkları proje sonunda bu ihracatı gerçekleştirebilmek için 2 sözleşme imzaladıklarını kaydetti. Bıkmaz, geliştirme çalışmalarının devam ettiğini ve sözleşme kapsamında gelecek yıl teslimatları gerçekleştirecekleri bilgisini verdi. Geçmiş yıllarda yakın ülkelere de ihracat yaptıklarını aktaran Bıkmaz, "Bu ihracatımız özellikle Kovid-19 salgınının zor günlerine denk geldiği için daha fazla anlam ifade ediyor." dedi.

 Bıkmaz, halen farklı ülkelerde eğitim merkezleri, zırhlı araç simülatörleri, sivil eğitim simülatörleri gibi sözleşmeleri bulunduğunu ve gelecek aylarda bunların teslimatlarını da gerçekleştireceklerini vurguladı.

"TÜRKİYE PAZARI KÜÇÜK, HEDEF DAHA FAZLA İHRACAT"

İsmail Bıkmaz, simülatör sistemleri piyasasında Türkiye pazarının çok küçük olduğunu belirterek, bu alandaki firmaların dünya pazarına çıkmayı hedeflemesi gerektiğini söyledi. Son 10 yılda sürekli artan ivmeyle farklı ülkelere ihracat yapmaya çalıştıklarını anlatan Bıkmaz, şunları kaydetti: "Ciromuzda ihracat oranını yaklaşık yüzde 20-25'e çıkarmış durumdayız. Hedefimiz yakın vadede, 3-5 yılda yüzde 50 seviyelerine ulaştırabilmek. Çünkü teknoloji yoğun, birinci sınıf ürünler üretiyoruz. Buradaki rakiplerimiz ABD ve Avrupalı firmalar. İhalelerde bu firmalarla rekabet edip, ihracatları gerçekleştiriyoruz. Teknoloji ve yaptığımız ürünlerin kalitesi olarak onlardan geri değiliz, hatta bazı noktalarda ilerde olduğumuzu söyleyebilirim. Türkiye'nin fiyat avantajı var ve yakın coğrafyadaki ilişkilerimizin de sağladığı katkıyla diğer rakiplerimize avantaj sağlayabiliyoruz."